CZ EN

Jesle a DPH

"Rána pro rodiče: jesle zdražují, v Teplicích až na dvojnásobek"
Mf DNES | Datum: 7.1.2013 | Rubrika: Severní Čechy | Strana: 01 | Autor: Andrea Angermannová

Rodiče, kteří chodí do práce a pro dítě potřebují jesle, si musí od 1. ledna za hlídání svého potomka připlatit. Někde zatím ještě vyčkávají, počítají a vyhodnocují rozpočty, na řadě míst už ale kvůli změně zákona zdražili. Ceny se zvýšily v Chomutově či Mostě a nejradikálněji v Teplicích, kde rodiče zaplatí téměř jednou tolik…

Za růst cen může změna zákona z loňského roku. Dosud byly jesle zdravotnickým zařízením, a proto se na stravu a jejich služby vztahovalo osvobození od platby DPH. To už neplatí, nyní mohou města a obce jesle zřizovat jako příspěvkovou organizaci či na základě živnostenského oprávnění a musí DPH platit.

Reakce MF

Článek autorky jednoznačně dává do souvislosti zvýšení cen za pobyt dětí v jeslích zřizovaných obcemi s povinností těchto zařízení místo dosavadního osvobození od daně nově platit DPH, a to po zrušení postavení jeslí jako zdravotnického zařízení od 1.4.2013. Tato tvrzení nejsou zcela pravdivá, služby jeslí jsou nadále pro značnou část zřizovatelů, zejména pro obce a neziskové subjekty, osvobozeny od daně. Pokud někde již došlo až ke zdvojnásobení ceny, není to a ani nemůže být v důsledku placení DPH (základní sazba daně by mohla zvýšit cenu služeb maximálně o 21 %), ale důvody takového zvýšení ceny jsou evidentně jiné.

S uplatňováním DPH při provozování dětských jeslí a podrobnějším zněním závěrů k této problematice je možné se seznámit v Zápise z jednání Koordinačního výboru s Komorou daňových poradců ČR konaného dne 23.10.2012.

Vyplnit žádost

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.