CZ EN

Rozhovor s Miroslavem Kalouskem v Právu dne 1.6.2013

Rozhovor s Miroslavem Kalouskem, ministrem financí.
Zdroj: Právo 1.6.2013 | Rubrika: Rozhovor | Strana: 11 | Autor: Oldřich Danda


* Pane ministře, máte ambici příští rok ve sněmovních volbách porazit ODS?

Samozřejmě máme ambici uspět víc než jakákoli jiná strana. Ale vy se mě snažíte namačkat do toho, zda příští volby budou o tom, jestli budeme silnější než ODS. O tom to není. Příští volby rozhodnou o míře lidských svobod, o zachování svobodného trhu a tržního hospodářství, nebo o nějaké formě socialismu s lidskou tváří, který se sice bude tvářit vlídně, ale v důsledku bude svobody omezovat. To se nebude řešit mezi námi a ODS, ale mezi námi a ČSSD a komunisty.


* Určitě nebudete přesvědčovat levicové voliče, aby vás volili. Vy budete muset získat na svou stranu voliče ODS a já se ptám – jak?

Budeme přesvědčovat všechny voliče. Do voleb půjdeme s programem, který bude vycházet z našeho hodnotového desatera, a bude reflektovat situaci doma i ve světě. Jednou z otázek bude, jak si představujeme naše fungování v rámci Evropské unie. Odpovíme na otázku, kde je nejúčinnější ochrana českých zájmů, jestli u společného bruselského stolu, nebo v bezpečné vzdálenosti od toho stolu ten stůl pomlouvat, a přitom si nevšimnout, že vás přitom obejmul báťuška.


* To bude hlavní pole, na kterém se vymezíte vůči ODS?

To jsem neřekl, vy jste s tím umanutý.


* To spíše ODS. Podle jejích představitelů jste v Praze proti nim vyrazili do volebního boje.

Nám vyrazila dech ta neuvěřitelně hysterická reakce vedení ODS na dění na pražské radnici. Nesmyslně začali fabulovat, že je to příprava na celostátní koalici s ČSSD. Jestli naše výroky nebyly standardní, tak to bylo kvůli tomu, že to byla reakce na drzosti, které jsme slyšeli. Rád bych připomněl, že to nebyla TOP 09, která po volbách v roce 2010 obešla vítěze voleb, odmítla pravicovou koalici a udělala koalici s ČSSD. A to nejen v hlavním městě, ale i v dalších devíti velkých městských částech. Nemohu říci, že by se nám to líbilo, ale jediným slovem jsme to nepřenesli do celostátní politiky. Proto jsme se nevěřícně dívali na rétoriku vedení ODS, která na základě dění v komunální politice vyvozuje dramatické důsledky pro politiku celostátní, byť má na hlavě tunu másla. Nejsme tím dotčeni, ale vnímáme to jako odraz nervozity v ODS.


* Oni jsou přesvědčeni, že jste to upekl vy, a proto vyvozují důsledky až do vlády.

My jsme standardní strana, kde mají lidé odpovědnost za úroveň, kam byli zvoleni. Povšiml jsem si, že v ODS panuje představa, že za vším, co se stane a jim se nelíbí, je Kalousek. Naposledy jsem způsobil rozbití skla armádního letounu, s kterým letěl premiér. V Praze to bylo svobodné rozhodnutí pražských zastupitelů. Oni nám své rozhodnutí vysvětlili, my jsme to chápali a podpořili je.


* Podle exprimátora Svobody vás usvědčuje to, že se pražský lídr TOP 09 Hudeček často v poslední době uvolňoval na schůzky s Kalouskem.

Předsednictvo TOP 09 zasedá každé úterý a je možné, že se na něj pan viceprimátor Hudeček uvolňoval, protože se tam řeší řada věcí z pražské radnice. Například jsme v poslední době hledali řešení, jak dál s Kongresovým centrem, kde vyprší platnost dluhopisů v dubnu 2014, a stát a ministerstvo financí za ty dluhopisy nese garanci. Vůbec nechci říci, že nejsme o situaci v Praze informováni, jako jsme informováni i v jiných krajích. Ale rozdíl je v tom, být informován a rozhodovat. Musím říci, že se cítím jako zakladatel této strany, vysnil jsem si ji, spoluzaložil a dal jsem jejímu vzniku veškerou energii. Měl jsem jedinou ambici, aby to byla demokratická strana, která mě přežije. Pokud chcete, aby to nebyl krátkodobý projekt, tak musíte ctít zásadu, byť se vám to často nemusí líbit, že platí princip subsidiarity, tedy že na místní úrovni rozhodují místní vedení a na celostátní úrovni celostátní vedení. Kdybyste chtěl na všech úrovních rozhodovat sám a dělat z lidí podřízené, tak by je to brzy přestalo bavit a strana by brzo skončila. To prezentoval pan Bárta na projektu Věcí veřejných.


* Když přijmu vaši interpretaci, překvapilo vás, když vás pražští topáci informovali o tom, že chtějí shodit primátora Svobodu?

V konečné fázi nikoli. To nebylo ze dne na den, ale byl to čtyřměsíční proces, kdy se ukázala neschopnost cokoli rozhodnout kvůli situaci uvnitř ODS. A ta neschopnost byla tak zjevná a notoricky nespravitelná, že kdybych o tom skutečně rozhodoval já, tak na základě svých zkušeností a své povahy bych se s tím čtyři měsíce netrápil, ale po měsíci bych konstatoval, že to nemá jiné řešení. Kolegové v Praze se čtyři měsíce snažili dosáhnout nějakého pokroku, a když vyčerpali všechny možnosti, tak teprve poté konstatovali, že nemohou rozhodovat o důležitých věcech, jako je tunel Blanka, kvůli zcela rozhádané ODS, kdy na jednání přijdou tři vyjednavači a mají čtyři názory a pohádají se před nimi. My jsme před rokem a půl schválili dohodu s ODS i osobu primátora Svobody jako člověka, který by mohl prezentovat nový politický styl v Praze. Nechci říkat, že se o to nesnažil, ale vůbec na to neměl sílu a nebyl schopen to udělat. Jediné, co dělal, bylo, že to mediálně markýroval.


* On se cítí ukřivděný a tvrdí, že od rozhodování na radnici odřízl staré šíbry.

Můj pocit je takový, že se mu možná podařilo ten proces zpomalit, rozhodně ne ukončit.


* A vám nevadí, že pražské TOP 09 zbývá jenom vyjednávat se sociální demokracií, protože to ODS odmítla?

Oni nevyjednávají jen se sociální demokracií, vyjednávají i s dalšími zastupiteli, vyjednávají i s ODS. Je na ní, aby se rozhodla. Nevím, zda ODS záleží na pravicové koalici. Mám pocit, že z ODS pouze zaznívá: chceme primátora, i když jsme nevyhráli volby. TOP 09 je nejsilnějším politickým klubem v Praze a pro podporu svých rozhodnutí na úrovni zastupitelstva potřebuje pouze šest dalších hlasů. Myslím, že při troše politické obratnosti není problém tím proplout. Koneckonců ani současná vláda nemá ve Sněmovně jasnou většinu, a nezdá se, že by přestala vládnout.


* Nejste zklamán z role Zdeňka Tůmy? Ač přispěl k vítězství TOP 09 v Praze, není vidět.

Nemohu být zklamán, protože jsem s tím počítal. On nám slíbil, že bude kandidovat za TOP 09 a že je ochoten funkci primátora vykonávat, ale také nám jasně řekl, že nám půjde pomoci na čtyři roky a příště už kandidovat nebude. Sice dosáhl v Praze nejlepšího výsledku, ale ODS ho obešla a uzavřela raději koalici s ČSSD. Takže Zdeněk Tůma se logicky začal věnovat své původní profesi, dál pracoval jako opoziční zastupitel, ale už neměl žádnou ambici vystupovat jako politický lídr.


* ODS tvrdí, že chystáte spolupráci se soc. dem. Vadila by vám celostátní koalice s nimi?

Já ji vůbec nepokládám za možnou a nemohu o ní spekulovat. Programové rozdíly jsou tak obrovské. To, co dnes zcela vážně říká sociální demokracie, že by chtěla zrušit druhý pilíř důchodového pojištění, že by chtěla zavést progresívní zdanění u právnických osob, jsou pro nás tak nepřijatelné kroky, že si koalici s takovým klubem neumím představit.


* Podle ODS sociální demokracii vycházíte vstříc v záležitosti změny vedení Ústavu pro studium totalitních režimů, že jste nestáli po jejím boku a nekřičeli s nimi, že došlo k puči.

Úkolem TOP 09 je hájit zájmy jejích voličů a hájit ideje na politické scéně, a ne stát po boku ODS a křičet, kdykoliv se ODS rozhodne křičet. A zvlášť ne v okamžiku, kdy máme pocit, že to křičení je mimořádně neproduktivní.


* Do voleb vás povede Karel Schwarzenberg. Moc se mu nechtělo. Jak jste ho přemluvili?

Kdo jenom trochu zná Karla Schwarzenberga, tak ví, že se nikdy nikomu nepodařilo ho k něčeke přesvědčit proti jeho vlastnímu přání. Musím říct, že jsem tím trošku opravil názor na přímé prezidentské volby. Nebyl jsem z toho šťasten, ale musím říct, že vzbudily zájem lidí o politiku a že se Karlu Schwarzenbergovi podařilo vzbudit zájem především mladých lidí.


* Před prezidentskými volbami říkal, že vzhledem svému stáří nemá na to, aby dělal čtyři roky opozičního poslance.

Změnil názor po prezidentské volbě. Pojďte s námi prožít jeden pracovní den a pak ještě vyrazíme do noční Prahy, a uvidíte, jakou má ještě Karel sílu. Já už dávno odpadám, a on je stále čerstvý. Já si myslím, že Karel je mimořádně odpovědný a často svůj zdravotní stav konzultuje se svými lékaři.


* Jak se vám líbí schizofrenie po přímé prezidentské volbě? Podle Miloše Zemana přímou volbou vzrostla jeho legitimita, takže má právo nově vykládat zažité ústavní mechanismy.

Pan prezident má samozřejmě právo říkat jakékoli názory, nicméně platí ústava, platí zákony a přímá volba nepřepsala ústavu. Přímá volba pouze dala panu prezidentovi argument, aby to mohl tvrdit. Záleží na každém z nás, jestli si dokážeme přečíst ústavu a vzít tento argument vážně nebo ne. Já ho samozřejmě vážně neberu. Já beru vážně ústavu.


* Ale je vám to houby platné, protože např. jmenování velvyslanců se zaseklo. Nebylo by teď na místě přemýšlet o tom, aby se ústava vyjasnila?

Já se rozhodně nedomnívám, že by se Miloš Zeman choval jakkoliv jinak, kdyby byl zvolen Sněmovnou. To přece není důsledek přímé volby, ale toho, že prezidentem je Miloš Zeman. Tady je dlouholetá ústavní praxe, že vláda navrhuje velvyslance, protože za zahraniční politiku odpovídá vláda, nikoliv prezident. Vláda navrhuje velvyslance a prezident je jmenuje, jako jmenuje profesory nebo generály. Nikoho z nás nenapadlo, že v případě profesorů a velvyslanců se pan prezident ujme své pravomoci tímto způsobem. To je jeho rozhodnutí.


* Měla by se ústava změnit?

Nejsem příznivcem toho, abychom poté, co ústavní činitel udělá exces, reagovali okamžitě změnou zákonů. Já bych si přál, abychom měli prezidenta, který má své pravomoci promyšlenější.


* V pondělí má Ústavní soud rozhodnout ve věci církevních restitucí. Proč jste nepočkali se sepsáním smluv s církvemi až na rozhodnutí soudu? Mohli jste si ušetřit spoustu kritiky.

Nebyl žádný důvod ty smlouvy nepodepsat. Kdybychom řekli, že je odkládáme až po rozhodnutí Ústavního soudu, tak bychom naopak dali jasný signál, že nevíme, jestli je to v souladu s ústavou. V podstatě bychom řekli, že Ústavní soud vnímáme jako třetí komoru.


* Nezarazilo vás, když baptisté finanční náhradu odmítli s tím, že jim minulý režim nic nevzal? Mezi těmi šestnácti církvemi je řada dalších, které o nic nepřišly a budou dostávat třicet let stamilióny.

Musíme to chápat tak, že jim ty prostředky přepustila katolická církev. Ta totiž pochopila, že je dnes jiná situace a že není jedna státocírkev, že jich je víc. A já jsem tomu nesmírně rád. Nejdůležitější na tom zákonu je, že naplnění smluv bude znamenat nezávislost církví na státu. A to je to, proč se všichni bolševici a etatisté napříč politickým spektrem mohou vzteknout.


* S Nečasem jste se střetl i kvůli dostavbě Temelína. Jemu se nelíbil váš výrok, kterým jste zpochybnil návratnost investice. Vidíte alternativu k Temelínu?

Já vůbec nezpochybňuji jádro a energetickou koncepci. Musím ale říci, že za současné situace na trhu s elektřinou máme minimum informací, abychom mohli říct, že do budoucna bude jádro efektivní. Jsme v situaci, kdy ČEZ, pokud by se měl k takové obrovské investici zavázat, musí mít státem garantovanou cenu. Kdyby ji neměl, tak by to bylo příliš velké investiční riziko, do kterého žádný hospodář nemůže jít. Možná by to bylo státnické, ale tak trochu hušákovsky státnické. Ta hala ve Vysočanech sice stojí, ale Sazka šla do konkurzu. Abychom během roku dokázali zákonem garantovat cenu, tak vytvoříme obrovské riziko, že bychom mohli české domácnosti a především české podniky dostat do situace, kdy by kvůli garantované ceně a Temelínu platily větší cenu elektřiny, než je cena tržní.


* Proč by měla mít firma ČEZ garantovány ceny? Nepřijde mi podle jejích aktivit na Balkáně, že by se bála rizika.

Pozor, její aktivity na Balkáně nebyly, vyjma Albánie, ztrátové. Ale byly to řádově menší investice. Bez garantovaných cen nemůže jít ČEZ do závazku v takto obrovské investici stamiliard korun. Každý manažer je vázán paragrafem o péči řádného hospodáře, a kdyby se rozhodl to udělat s tou mírou rizika, která dneska existuje na velmi nepředvídatelném trhu s energiemi, byl by to státnický krok hušákovského charakteru.


* Co když se nedohodnete na garantovaných cenách?

Neříkám, že prosazuji garantované ceny, musíme vést vážnou diskusi o tom, jak naplnit energetickou koncepci a minimalizovat všechna rizika.


* Proč jste se pokusil zabránit vydání Stanislava Torubarova do Ruska? Na vaši odpovědnost zaměstnanci letiště zablokovali odlet letounu. Kde jste získal jistotu, že pomáháte člověku, který to potřebuje?

Měl jsem informace hlavně od ministra Schwarzenberga také jsem byl informován, že Rakousko jednoznačně odmítlo pana Torubarova vydat s tím, že důkazy jsou zmanipulovány. Jsem přesvědčen, že politika má i jiné dimenze než okamžitý benefit. Ten člověk nás přišel požádat o ochranu a my jsme ho vydali, aniž jsme zvážili všechny souvislosti. A ukazuje se, že pokud je někdo měsíc v díře a za celý měsíc k němu nepustili ani advokáta, jakému systému spravedlnosti jsme ho vydali. Mě to moc trápí a mrzí mě, že se to stalo.


* Bylo šťastné do světa vykřikovat, že Rusko vraždí nepohodlné lidi, zrovna v době, kdy tam byl premiér Nečas na oficiální návštěvě?

Já jsem do světa nevykřikoval nic. Jestli myslíte, že mi vyhovuje, že jsem se k tomu musel nějak vyjádřit, a že to bylo medializované, tak mi to nevyhovuje. Ta věc se nějak odehrála, nicméně vydání považuju za nešťastné. A nevěřím, že spravedlnost v Rusku dostatečně respektuje ochranu lidských práv a nepodléhá politickému tlaku. Je znám případ Pussy Riot. Jsem věřící a také bych nebyl rád, kdyby takto někdo vyváděl v mém kostele, ale myslím, že by se to u nás vyřešilo několika fackami od kostelníka nebo pořádkovou pokutou, ale ne několikaletým žalářem.


* Podle premiéra Nečase byla akce s přistavenou cisternou kovbojská.

To určitě neříkal o mně. Myslím si, že naší povinností, když už se to stalo, není hádat se, kdo co zvoral, kdo se choval alibisticky nebo podlézavě. To nikomu nepomůže. Teď bychom se měli často a nahlas ptát, jak se panu Torubarovi daří. To mu pomůže.

Vyplnit žádost

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.