CZ EN

Rozhovor s ministrem financí Andrejem Babišem

Zdroj: Právo | 29.11.2014 | Strana: 1 | Autor: Jan Rovenský | Téma: Ministr financí

Ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš má jasno: na Hrad by nešel, radši by si nechal exekutivní páky coby premiér. Jak řekl v rozhovoru pro Právo, role prezidenta by slušela spíš lídrovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi.

* * V žebříčku popularity politiků lámete rekordy. Nezvažoval jste ani na chvilku, že byste přece jen za tři roky vystřídal prezidenta Miloše Zemana na Hradě?

Nevím, jestli jsem populární. Rozhodně ale nikdy nebudu kandidovat na prezidenta, protože náplň práce tohoto úřadu mě nemotivuje. Kompetence hlavy státu jsou omezené, prezident píše knihy a hlavně dělá politiku – všude mluví a ke všemu se vyjadřuje. Jediné, co by mě na té práci lákalo, by bylo chodit mezi lidi, to mám vždycky rád.

* * Jako prezident byste ale mohl mít velký vliv jako Zeman.

Nemůžu být českým prezidentem. Nenarodil jsem se v ČR, i když se Čechem cítím být. Navíc jsem člověk, který neumí dobře mluvit. Jsem spíš do exekutivy, jsem člověk, který pracuje a tvoří, staví.

* * Takže raději přemýšlíte o vítězství ve sněmovních volbách 2017 a o funkci premiéra?

Bylo mi letos šedesát, rok 2017 je daleko a taková otázka tři roky před volbami je předčasná. Ale myslím si, že premiér Sobotka je určitě politik, který by prezidenta mohl dělat a asi by ho dělal celkem dobře. Na rozdíl ode mne. Já bych možná zase dobře řídil většinovou koaliční vládu.

* * Takže to je váš cíl?

Cítím se jako Blíženec. Jedna moje půlka říká, že jsem blbec, že jsem do politiky šel. Všichni mi vyčítají střet zájmů, moje firma beze mě přichází o kšefty. Vždycky jsem byl zvyklý si dělat, co chci, a teď nemám skoro žádné volno. Zasedá Sněmovna, vláda, bezpečnostní rada státu, premiér stále svolává koalice, řeším problémy v ČSA a na Ředitelství silnic a dálnic, ministři po mně chtějí peníze, novináři mě prudí od rána do večera, stresuje mě, jak je stát v rozkladu, jak špatně čerpá evropské peníze, jak všechno jde pomalu. Zažívám nejtěžší období svého života, v životě jsem nepracoval tolik jako nyní. Teď je pět minut před půlnocí, vy mě štvete svými otázkami, a přitom ráno vstávám v půl páté. Mám pracovní program na sobotu i na neděli. Trpí tím moje rodina, třeba vnučka, kterou jsem viděl po dvou měsících, mi řekla „dědo Rudo“. Teprve až na třetí pokus zvládla říci „dědo Andreji“. Odnáším to i zdravotně, přibral jsem 12 kilogramů.

* * A co ta druhá část?

Druhá moje půlka říká, že jsem projekt ANO udělal dobře, že je pozitivní, že vznikla nějaká naděje, a mám radost z toho, jak mě lidé podporují. Teď je otázka, nakolik se nám věci podaří změnit, jak lidé budou trpěliví a jestli nám budou dlouhodobě věřit, anebo za dva roky řeknou, že jsme věci zásadně nezměnili. Nejsem politik, nemám potřebu se ke všemu vyjadřovat, spíš se snažím dělat věci, aby to lidé viděli. Proto bych chtěl do Vánoc 2016 dostavět dálnici D 8 mezi Prahou a Ústím nad Labem. Nechápu, jak odvoz zeminy z června 2013, který by soukromá firma zvládla za pár měsíců, může trvat dva roky. Nastartování dopravní infrastruktury je přitom alfou a omegou všeho. Dvacet let jsme řešili pozemek farmářky Havránkové, až nyní jsme přijali zákon, který majitele k prodeji motivuje. Víte, že u nás výstavba dálnic trvá v průměru 13 let, zatímco v Německu šest? Chtěl bych také konečně získat pro stát peníze výhodným prodejem majetku, snižovat deficit, prosadit účinné programy na výběr daní. Kdybychom měli většinový systém a stát se řídil jako firma, tak za čas máme přebytkový rozpočet a lidé by viděli, že to jde.

* * Brzy to bude rok, co budete ve vládě. Sliboval jste úspory v řádu desítek miliard. Můžete nyní s jistotou říci, že ty sumy najdete?

Nikdo nikdy neříkal, že budeme mít desítky miliard úspor. Řekli jsme, že zabráníme podvodům s daněmi, kde je potenciál až sto miliard. Toho nikdy nedosáhneme, ale za čas – tedy kolem roku 2017 a 2018 – bychom mohli dosáhnout na 60 miliard z DPH. A dalšími plánovanými opatřeními bychom měli vybrat až o 30 miliard víc na daních. Důležité je, že jsme proti Kalouskovým škrtům v roce 2013 změnili atmosféru. Pustili jsme investice, navýšili jsme platy a důchody. Lidé mají pocit, že se daří, nebojí se nakupovat, což ve výsledku znamená větší příjem z daní. Letos jsme vybrali už asi o 25 miliard na daních víc a místo schváleného deficitu 112 miliard bude schodek nakonec 80 miliard a navíc se státní dluh ještě sníží.

* * Přichází v úvahu zvýšení daní?

Pokud vláda vydrží do konce volebního období, tak s jistotou mohu říci, že se daně zvyšovat nebudou. Jsem jasně proti tomu. Naopak chceme daně snižovat. Pokud se bude dařit, tak existuje možnost vrátit sníženou sazbu DPH z 15 na 10 procent i se všemi položkami, což se týká například potravin. Předtím ale musíme stát postavit na nohy a přijmout opatření proti daňovým únikům.

* * Jaká konkrétně?

Musíme bojovat proti karuselovým obchodům, což je vlastně řetězení firem, které si navzájem přefakturovávají DPH, jenže jedna z nich zkrachuje, čímž okrade stát o peníze. Jednou se to týká toaletního papíru, jindy zase vína, piva, marketingových služeb, hutního materiálu, minerálních olejů… Chceme proto zavést kontrolní výkaz a tzv. reverse charge, tedy že povinnost přiznat a zaplatit DPH se přenáší z dodavatele na odběratele. Jenže o tom, čeho všeho se to může týkat, rozhoduje Brusel. My se s EU chceme dohodnout na změně legislativy tak, abychom si o tom mohli rozhodovat sami. Pak plánujeme postupně zavést elektronickou evidenci tržeb podle chorvatského modelu pro všechny prodejce zboží, ať už jde o platbu v hotovosti, nebo kartou. Pro obchodníky to bude znamenat on-line propojení pokladen s finanční správou, což by je mělo přijít jednorázově asi na 5000 korun a měsíčně na provozu na sto korun. To by si ale mohli odpočíst ze základu daně. Konečně od roku 2015 zavádíme povinnost hlásit osvobozený příjem nad pět miliónů jako dědictví nebo dary, což souvisí s prokazováním původu majetku. Počítáme také s tím, že povinnost prokázat původ majetku se přenese z finančního úřadu na plátce daně.

* * O penězích, respektive o míře navýšení platů pro ústavní činitele, se nyní debatuje také ve Sněmovně a koalici. Poslankyně ANO Radka Maxová řekla, že zvýšení mzdy o procento je dehonestující. Souhlasíte s ní?

Dohodu o platech nechám na koalici. Ale je pravda, že než zvyšovat platy o procento, by bylo asi lepší nezvyšovat platy vůbec. Mně se to ale mluví, protože jsem majetný člověk a svůj plat posílám na program mateksamoživitelek.

* * Tak to asi nemyslela. Mimochodem, neříkal jste před volbami, že za ANO kandidují do politiky úspěšní lidé, kteří nemusejí řešit peníze? Proč je tedy tak řeší?

U některých je to pravda, ale většina lidí není tak majetná. Je jasné, že většina poslanců chce mít vyšší plat, ale bojí se to říct na veřejnosti, když většina lidí má nižší příjmy. Pokud se nedomluvíme s opozicí, tak upravit platy pravděpodobně tento rok nestihneme, což by znamenalo, že od příštího roku se platy rozmrazí a poskočí o 26 procent, což by byl skandál, a všichni se pak vzájemně budou obviňovat, kdo to zapříčinil.

* * Rozpočtový výbor navrhl zvýšení mezd o 14 procent, premiér Sobotka zase o 3,5 procenta. K jaké variantě se přikláníte vy?

Zvýšení o čtrnáct procent se mi nelíbí, souhlasil bych se 3,5 procenta. Když jsme navrhli zvýšení platů státních zaměstnanců o 3,5 procenta, tak by bylo trapné, aby si ústavní činitelé navýšili plat víc.

* * Zaslouží si poslanci a senátoři zvýšit plat za práci, kterou odvádějí? Například řada zákonodárců vedle práce v parlamentu podniká, řídí nemocnice, má advokátní praxi…

To je těžká otázka. Jako hnutí ANO jsme kritizovali, jak to ve Sněmovně probíhá, teď mluvím o dlouhých debatách a obstrukcích. Mně to vadí proto, že tam musím sedět a nemůžu pracovat. Pokud jde o podnikání, tak nevím, kolik poslanců to dělá. Zakázané to není, ale myslím si, že by se měli plně věnovat práci v parlamentu. Každopádně bychom měli zavést pokuty za to, když se poslanec z jednání Sněmovny neomluví.

* * Jak to vypadá ve vládě, funguje kabinet hladce? Mediální vody naposledy rozčeřila vaše hádka s ministrem zdravotnictví Němečkem. Už jste si to vyříkali?

Nic jsme si nevyříkali. Na koalici jsme se dohodli, že tyto problémy budeme řešit na úrovni vedení stran.

* * Řešíte je? Zdravotnictví často kritizujete za netransparentnost…

Zdravotnictví funguje velice neefektivně, je netransparentní, ztrácejí se v něm peníze a je zkorumpované. Na to ostatně upozorňuje i Evropská unie stejně jako na to, že zdravotnictví je stále pod vlivem Marka Šnajdra (exposlance ODS někdejšího náměstka na zdravotnictví a bývalého předsedy správní rady VZP – pozn. red.) a je v něm plno lidí, kteří přišli za jeho éry.

* * Myslíte si, že Němeček je také pod vlivem Šnajdra?

Zatím se nestalo, že bychom věděli, jak tečou peníze do zdravotnictví. Pan Němeček stále říká, že s tím něco udělá, ale zatím nevím, co udělal. Každopádně proběhl třeba pokus ministerstva zdravotnictví nechat pojišťovny hradit léčbu kmenovými buňkami, které nejsou odzkoušené. Když jsme to začali kritizovat, tak to ministerstvo stáhlo. Stejně tak bylo velice podezřelé, když Topolánkova vláda v květnu 2009 čtyři dny před vyklizením kanceláří rozhodla o převodu 1,5 miliardy korun z resortu financí na ministerstvo zdravotnictví, které za ty peníze pak nakoupí plno přístrojů, mezi nimi i Cyberknife (ostrovská nemocnice, kterou řídil Němeček, koupila údajně předražený přístroj – pozn. red.).

* * A vy stále tvrdíte, že spor není osobní?

Není osobní, protože šlo o trestní oznámení na neznámého pachatele. A stejně tak se chystám podat trestní oznámení na hotelový komplex Čeladenka, kam posíláme naše děti na ozdravné pobyty, které jsou dražší, než kdyby jely k moři, a kam už z pojišťoven nateklo kolem devíti miliónů.

* * A co váš byznys s reprodukčními klinikami? Co nákupy sledujete? Chcete si rozšířit střet zájmů ještě o zdravotnictví?

Můj fond skupuje privátní firmy a mám s ním dohodu, že kupuje, co chce. Co tím sleduje? Vydělávat peníze, protože je to asi lukrativní byznys. Máme tu svobodné podnikání a je jasné, že se podniká za účelem zisku, to jen stát dělá opak. Jde ale o transparentní nákupy a na rozdíl od těch, co kradou ve zdravotnictví, svého postavení nezneužívám. Byznys, ve kterém podniká můj fond, tedy umělé oplodnění, má od pojišťovny jednotnou úhradu 26 tisíc. Takže kdokoli, kdo bude mít o tyto služby zájem, ať už státní nemocnice, klinika, soukromá ambulance, dostane od pojišťovny 26 tisíc. Ve zdravotnictví ale jednotná úhrada třeba za operaci slepého střeva či transplantaci srdce není. Naopak by bylo zajímavé, kdyby pan Němeček zveřejnil, kolik konkrétní úkony kde stojí.

* * Němeček ale má zatím podporu nejen Sobotky, ale i prezidenta. Když už je řeč o Zemanovi, vy jste se ho během 17. listopadu zastal, když jste řekl, že demonstrace byla ostuda. Prezident vás zase chválí, kde může. Co je za vaším spojenectvím?

Nejde o žádné spojenectví. Během 17. listopadu jsem se ho nezastal, ale řekl jsem, že by se za své výroky měl omluvit. Kdyby to udělal, mohli jsme si všechno odpustit. Řekl jsem, že se prezident měl omluvit a neměl mluvit vulgárně a vyvolávat negativní emoce. Na druhou stranu jsem také řekl, že pokud tu máme na návštěvě čtyři zahraniční prezidenty, tak se na ně nemají házet vajíčka. Co jsme si to udělali zase za reklamu? V zahraničí nám to uřízlo hroznou ostudu. Já při svém projevu k 25. výročí sametové revoluce jsem nikoho nenapadal a říkal jsem, že bychom se měli spojovat, i když na mě během oslav všichni útočili, jak z opozice, tak z koalice. Někteří lidé mi vzkazovali, že jsem neměl jít na Národní třídu a že jsem neměl vzdát vděk lidem, kteří dělali revoluci. Ale proč bych tam nešel? Díky nim jsem totiž mohl začít svobodně cestovat a taky svobodně podnikat. Díky tomu jsem si postavil Agrofert a díky Agrofertu jsem šel do politiky a teď v ní všechny štvu.

* * Pobouřila vás Zemanova slova v Hovorech z Lán? Prezident říká, že citoval a překládal.

Prezident by tak hovořit neměl, protože i moje děti o tom mluví a jako příklad je to špatné.

* * Vy občas také nejdete pro slovo daleko.

Něco jiného je soukromý rozhovor a něco jiného jsou Hovory z Lán. Ano, máte pravdu, jednou jsem nešel pro slovo daleko, napadl jsem jednoho novináře, ale pak jsem se omluvil. S tím problém nemám.

* * Máte pocit, že Zeman společnost rozděluje?

Dneska ji jednoznačně rozděluje.

* * Vy prezidenta znáte, tykáte si, proč si myslíte, že to dělá?

Neznám ho tak dobře. Nevím, proč to dělá. Byl to šok, takové výroky nikdo nečekal. Co tím sleduje, nevím. Je to nešťastné a podle mě bychom měli usilovat o uklidnění situace. Také si nemyslím, že by ČR měla komentovat všechny události ve světě z titulu zahraniční politiky. Ani nečtu, že by se ostatní státníci stále k těmto tématům vyjadřovali.

* * Působí podle vás Zeman jako rozvratný element v zahraniční politice, jak mu jeho kritici vyčítají?

Pokud jsem poslouchal ministra zahraničí Zaorálka, tak prezident drží linii vlády, že jsme součástí Evropské unie a NATO.

* * I slovy o finlandizaci Ukrajiny?

S tím souhlasit samozřejmě nemohu. Kyjev si musí dělat svoji politiku, do toho bychom se jim míchat neměli. Ukrajinci si ve svobodných volbách zvolili prezidenta a parlament a oni by se měli rozhodnout, co budou dělat.

 

Vyplnit žádost

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.