CZ EN

Stanovisko Andreje Babiše ke zvolení Z.Kabátka ředitelem VZP

Zvolení Zdeňka Kabátka ředitelem Všeobecné zdravotní pojišťovny (dále jen VZP) považuji za skandální, protože to je kontroverzní osoba spojená s největším kmotrem českého zdravotnictví Markem Šnajderem. Způsob jeho zvolení i samotná volba dokazují, že ministr zdravotnictví Němeček fakticky neřídí svůj resort, ale je jen prodlouženou rukou kmotrů z ODS.

Klíčový bod, tedy volba ředitele VZP, byl zařazen na dnešní program jednání správní rady VZP narychlo dnes ráno, dodatečně a bez předchozího oznámení. Je jasné, že to bylo dopředu připravené rozhodnutí, které mělo usnadnit volbu Zdeňka Kabátka předsedou správní rady, a ministr zdravotnictví o něm musel vědět. Z tohoto důvodu pravděpodobně zdržoval dovolbu členů správní rady VZP, kteří byli nominování za Ministerstvo financí. Dnešní průběh jednání správní rady VZP je další Němečkův podraz, kterým chce za každou cenu udržet netransparentnost a korupci v systému českého zdravotnictví. Jeho by se měli lékaři ptát na to, proč v českém zdravotnictví není dostatek peněz na platy lékařů, sester a zdravotnického personálu, když jen v letech 2014, 2015, 2016 a 2017 DOSTAL JEHO RESORT O 50 MILIARD KČ NAVÍC.

Správní rada VZP teď tvrdí, že Zdeněk Kabátek je dobrý manažer, což považuji za absurdní. Především v době, kdy do českého zdravotnictví každoročně nateče o víc než 10 miliard korun navíc a lékaři i sestry si neustále stěžují, že mají nízké platy. Pokud někdo argumentuje ekonomickými výsledky VZP za dobu jeho vedení, tak je nutné říci, že VZP se daří lépe zejména díky silnému ekonomickému růstu a zároveň díky tomu, že úhradová vyhláška je navržena tak, aby zvýhodňovala VZP. Z těchto argumentů je zřejmé, že jeho éra ve vedení je ovlivněna zejména externími vlivy. Naopak je nutné zdůraznit, že VZP stále klesá počet pojištěnců, kteří odcházejí k jiným zdravotním pojišťovnám, přitom počet zaměstnanců VZP roste. VZP má tak nejnižší počet pojištěnců na jednoho zaměstnance a je tedy nejméně efektivní ze všech zdravotních pojišťoven.

Pana Kabátka považuji za představitele éry českého zdravotnictví, která je protkaná korupcí a úplatky. Je to prodloužená ruka Marka Šnajdra, o kterém zpráva Evropské komise týkající se korupce ve zdravotnictví mluví jako o šedou eminenci českého zdravotnictví. Marek Šnajdr byl činný už v době Topolánkovy vlády a výrazný vliv v resortu zdravotnictví si udržel i v době, kdy jej ovládá sociální demokracie. Což jen poukazuje na spojení tradičních politických stran, které se podporují, ať už jsou v opozici nebo vládní koalici. ČSSD se tak spojila a nechá si řídit lidmi, které v minulosti ve sněmovně kritizovala.

Andrej Babiš, ministr financí

 

Vyplnit žádost

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.