CZ EN

Pozitiva novely daňového řádu: daně online, zálohy odpočtů DPH a mírnější sankce

Komentář Aleny Schillerové, ministryně financí
Zdroj: Lidové noviny | Datum vydání: 08.11.2019 | Rubrika: Názory | Strana: 11

Aktuální novela daňového řádu je důležitým krokem k úspěšnému dokončení online finančního úřadu MOJE daně. Díky němu si poplatníci koncem příštího roku vyřídí své daňové povinnosti jednoduše z kanceláře či z pohodlí svého domova.

Revoluční změnou je právě možnost online komunikace s finanční správou. Vyřizování elektronických podání bude výrazně jednodušší a rychlejší. Pro ty, kteří budou podávat svá přiznání v elektronické podobě, se navíc lhůta pro podání prodlouží o celý měsíc. Dalším benefitem je rychlejší vrácení daňového přeplatku na dani z příjmů, který se bude vracet o 15 dní dříve.

Elektronická komunikace bude nově možná i v rámci daňové kontroly. To povede ke zkrácení doby kontroly a zároveň ke snížení zátěže pro podnikatele.

Výraznou změnu pro drtivou většinu poplatníků představuje snížení úroků z prodlení z 16 na 10 procent. Spolu s tímto opatřením dojde ke zrušení liberační lhůty za pozdní podání daňového přiznání a placení daní. Zároveň však výrazně navyšujeme částku, od které se úrok vymáhá, a to z 200 korun na 1000 korun.

Další změnou v novele je zavedení zálohy na daňový odpočet, která umožní dřívější vrácení části nadměrných odpočtů na dani z přidané hodnoty. Plátcům DPH, u nichž se prověřuje pouze část nadměrného odpočtu, přináší zlepšení z hlediska jejich cash-flow a zároveň zvýší právní i podnikatelskou jistotu.

Abychom mohli toto opatření realizovat, musíme o několik dní posunout výplatu daňových odpočtů ze současných 30 dní na 45 dní. Finanční správa bude mít více času i na neformální komunikaci, při které se mohou jednoduše odstranit pochybnosti. I po změně bude lhůta vyplácení odpočtů stále patřit k nejkratším v EU.

Právě po dalším poklesu objemu zadržovaných odpočtů volá podnikatelská i odborná veřejnost již několik let. Jejich celková částka proto dlouhodobě klesá, konkrétně se mezi lety 2016 a 2019 snížila o více než 80 procent, což se opět pozitivně projevuje do podnikatelského cash-flow. Tento vývoj umožnilo zavedení kontrolního hlášení a dalších opatření pro boj s daňovými úniky.

Pozitivní dopady novely pocítí většina poplatníků a budou se moct díky nim více věnovat svému podnikání. Její účinnost očekáváme v průběhu příštího roku.

Vyplnit žádost

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.