Ministr Stanjura o rozpočtu 2025 v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS
Zdroj: CNN Prima NEWS, 21. listopadu 2024
Daniela Habešová a Marek Kafka, moderátoři
Nejdůležitější zákon roku. Opět ve Sněmovně poslanci projednávali návrh státního rozpočtu na příští rok. Ve druhém čtení předkládali své pozměňovací návrhy na přesuny peněz uvnitř rozpočtu, který počítá se schodkem 241 miliardy korun. V politice se toho ale děje daleko více. O tom už s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou, kterého vítáme v novém dni, hezké ráno.
Zbyněk Stanjura, ministr financí
Dobrý den.
Včera do noci jste měli druhé čtení státního rozpočtu, pozměňovacích návrhů se sešla asi stovka. Koalice má také některé z nich. Třeba ministr Rakušan mluvil o závazku dát policistům a hasičům 2 500. Už víte, kterým pozměňovacím návrhům tedy vyhovíte? A pokud ano, buďte, prosím, konkrétní.
Ještě nevíme. Budeme o tom jednat v okamžiku, kdy budeme mít k dispozici všechny pozměňovací návrhy. Vlastně je můžeme rozdělit do, do dvou typů. První je uvnitř jedné kapitoly. Zrovna jste jeden popsal. Tady navrhuje ministr vnitra, tam je jednodušší hlasovat pro. A druhá věc, když z jedné kapitoly chcete poslat peníze do druhé, tak samozřejmě ten, který má ty peníze dostat, ten je pro, ale musíme to dojednat i s tou kapitolou, která o ty peníze přijde, takže ty vnitřní přesuny, si myslím, že jsou méně problematické a je tam vyšší pravděpodobnost schválení a u těch přesunů mezi kapitolami se budou muset ještě členové vlády pobavit tak, aby s tím souhlasili i ten, který ty peníze dostane, i ten, který o ty peníze přichází.
Ta debata včera byla poměrně dlouhá. Hnutí ANO dlouhodobě navrhuje předat třeba 400 mil. Kč Národní sportovní agentuře. Hnutí SPD předložilo asi 35 pozměňovacích návrhů, pojďme se podívat na to. Předpokládám, že jste tyto pozměňovací návrhy pročítal, je tam alespoň nějaký, který má podle vás šanci na úspěch a byl by právě od opozice.
Tak přiznám se, že člověk není schopen prostudovat za jeden den 80, 90 politických návrhů, včetně toho, jak to odůvodní jednotlivé poslankyně či jednotliví poslanci. Já to nevylučuju, ale pokud tam jsou navrženy přesuny v řádech desítek miliard, tak si myslím, že není pravděpodobné, že by pro to vládní koalice hlasovala, že pak by se podstatným způsobem vlastně změnila struktura rozpočtu, a tak by se podstatným způsobem změnily priority rozpočtu. Jenom připomenu, že ty priority jsou investiční úsilí, máme tam rekordní výdaje na investice, zvyšujeme výdaje v oblasti školství, vysokých škol, vědy, výzkumu, inovace, dáváme peníze na bezpečnost, ať už vnitřní nebo vnější, to znamená na vnitro nebo na obranu. Bohužel díky těm katastrofálním povodním září máme i příští rok v rozpočtu 10 miliard na odstraňování škod po povodních a obnově území. A takhle bych mohl pokračovat.
Pane ministře, ještě s vámi. O rozpočtu chce mluvit také prezident České republiky. Petr Pavel. Má k němu některé výhrady. Pojďme si nejdříve připomenout jeho slova: Já jsem chtěl, aby jak premiér, tak ministr financí měli možnost se vyjádřit i k těm třem věcem obnovitelných zdrojů energie, emisních povolenek a přenosu odpovědnosti za nepedagogické pracovníky na kraje a města. Pane ministře, my víme, že byste se měli sejít začátkem prosince. Ale co mu na to řeknete?
Tak to bych si nechal to jednání s panem prezidentem. Já myslím, že jsme schopni s panem premiérem všechny tyto tři otázky podrobně vysvětlit a obhájit stanovisko vlády a vládní koalice. Já myslím, že je dobře, že budeme mít možnost i podrobněji vysvětlit některé části rozpočtu, pravda je taková, že každý rozpočet má v sobě určitá rizika, protože odhadujete, jak se bude vyvíjet ekonomika v příštím roce, odhadujete to někdy v srpnu předchozího roku, žádný rozpočet není bez rizik, ale důležité je, aby vláda nakonec udělala taková opatření v průběhu roku, aby ten deficit dodržen byl, a máme za sebou rok 2022, kdy jsme deficit dodrželi, byl o něco menší. Stejný výsledek byl v roce 2023, že výsledný deficit byl o něco menší, než byl schválen Poslaneckou sněmovnou. Dneska jsme na konci listopadu a mohu říci, že i v letošním roce stoprocentně dodržíme deficit státního rozpočtu pro 2024, takže není žádný důvod, abychom to nezvládli v příštím roce, pokud se ukáže, že některé ty položky, které nejsme schopni a nemůžeme být schopni úplně přesně dopočítat, budou jinak, tak ten rozpočet drobně upravíme. Jenom připomenu, že na straně příjmů debatujeme zhruba půl procenta, 99,5 % příjmů, státní rozpočet vlastně mimo tu veřejnou debatu a necelé 1 % výdajů. Debatujeme a myslím, že každý z vašich diváků si mě představí svůj rodinný rozpočet. Pokud zjistí, že příští rok například bude mít výdaje v nějaké oblasti o 1 % vyšší celkových výdajů domácnosti, tak prostě v jiné oblasti to 1 % ubere, a to samé platí o příjmové stránce rozpočtu. Takže ano, jsou tam rizika, my je nezlehčujeme, ale vláda a pak v průběhu roku na ta rizika reaguje tak, aby byl ten výsledný deficit dodržen.
Děkujeme za odpověď. Pan premiér Petr Fiala vzbudil trochu rozruch svým výrokem, že pokud se stane premiérem i v příštím volebním období, Češi se dočkají růstu svých mezd až na úroveň těch německých. Pojďme teď, pane ministře, předpokládat, že byste také byl v příští vládě, řekl byste lidem totéž jako premiér Petr Fiala.
Řekl bych, že uděláme všechno pro to, aby to byla pravda. Myslím si, že je to ambiciózní cíl, ale v těchto dnech debatuji s našimi voliči a oni říkají, no, my bychom si to přáli a tak nám řekněte, jak toho dosáhnete. A já myslím, že o tom bude i volební kampaň, abychom měli konkrétní kroky, konkrétní opatření tak, abychom jako země byli úspěšní a abychom doháněli své sousedy na Západě. Německo je velmi bohatá země a já myslím, že dobře, že máme ambiciózní cíle.
Zda jsou určitě ambiciózní cíle, ale zda jsou reálné, protože řada komentátorů zmiňuje to, že by Německo muselo výrazně zakopnout, jaké reformy by tedy Česko muselo podstoupit, aby se stalo to dorovnání těch platů.
Zjednodušit stát výrazným způsobem snížit byrokracii, vytvořit více svobody pro ty, kteří podnikají pro ty, kteří zaměstnávají lidi, tak, aby stát vykonával jenom to minimum a vytvářel, vytvářel dobré podmínky, to si myslím, že je klíč a když to, tuto obecnou, tento obecný pohled promítneme do jednotlivých oblastí ekonomiky, tak můžeme být úspěšní. Druhá věc, která, jak vláda k tomu může přispět a je to i v tom návrhu rozpočtu pro příští rok opravdu vysoké investiční úsilí vlády. Víte, že jsme rozhodli o největší zakázce v České republice. Chceme stavět dva jaderné bloky, velmi investujeme do dopravní infrastruktury, kvalitní dopravní infrastruktura je vlastně předpoklad pro to, abychom měli vysoký ekonomický růst, aby se zvyšovala životní úroveň našich občanů.
A když bychom byli konkrétnější, tak jaké reformy by Česko muselo podstoupit, aby se tak stalo? Nebo spíše proč se tak ještě zatím nestalo.
Tak v tomto volebním období přišlo mnoho externích vlivů, vysoká inflace, vysoké cenné energie, to všechno bylo vyvolané válkou na evropském kontinentu. Tak já si myslím, že jsme se koncentrovali na to, abychom ty krize zvládli, musím říct, jako společnost, jako česká společnost, naši občané, že jsme ty krize opravdu zvládli a teď bude více prostoru pro to, abychom zjednodušovali život a podnikání našim občanům a našim zaměstnavatelům a našim firmám.
Říká ministr financí Zbyněk Stanjura. Pane ministře, mockrát děkujeme, že jste si na nás v půl deváté ráno udělal čas. Děkujeme.
Děkuji za pozvání, na shledanou.