CZ EN

Ministr financí v ČT: Situace okolo amerických cel je chaos

Zdroj: ČT24, 9. dubna 2025

Americká cla a reakce na jejich odvolání ze strany prezidenta Trumpa, to bylo hlavní téma Událostí, komentářů, kde byl hostem ministr financí Zbyněk Stanjura a zástupce opozice Patrik Nacher.

Co nejdůležitějšího z úst ministra financí Stanjury zaznělo?

„V zásadě je to (odvolání cel ze strany prezidenta Trumpa) dobrá zpráva. Myslím, že se v tom nevyzná nikdo. Myslím si, že se v tom možná nevyznají ani Američané. Já bych nazval to, co se děje od 2. dubna, to jsme viděli tu slavnou tabulku z 2. dubna, že je to vlastně chaos.“ 

„Současně se zvyšují cla vzájemně mezi Spojenými státy, Čínou a tady je jedno velké nebezpečí pro evropský trh a tím pádem pro Českou republiku, že levné čínské zboží nebude putovat směrem do Spojených států, ale směrem do Evropy.“

„Máme postupovat uvážlivě, s chladnou hlavou, já to říkám celý týden. Máme se pokusit vyjednávat, když neuspějeme, to se může stát, tak jsme sebevědomý kontinent, jsme silná ekonomika a máme chladnokrevně vybrat odvetná opatření, které pocítí i Spojené státy. Já už jsem před dvěma měsíci říkal, že v Evropě se bezesporu objeví znovu téma digitální daně. Nepřejímejme slepě rétoriku Donalda Trumpa. 20 % evropského vývozu míří do Spojených států, nejvíce z Irska, to je zhruba třetina. Pak jsou země, které mají více než 10 %, to je Itálie a Německo, ale 18,5 % amerického vývozu končí kde? V Evropské unii. Ano, my máme přebytek ve zboží, v autech, strojírenství a podobně, ale Spojené státy mají masivní přebytek ve službách. Všichni víme, že velké technologické firmy vyrábějí a získávají, dosahují velkých zisků na evropském kontinentu a daně tady neplatí. A to prostě není fér ani pro technologické firmy evropské, ani pro české. Takže jednat, když se to nepovede, tak chladnokrevně popřemýšlet o opatření, které zasáhnou americkou ekonomiku.“

„My jsme dneska na vládě měli zástupce Svazu průmyslu, dopravy a Hospodářské komory. V této chvíli jsme se shodli na dvou rychlých opatřeních. Za prvé, že bude de facto online komunikace s podnikovými svazy, a to jsme nevěděli, že Donald Trump zase změní svůj názor, a za druhé, že budeme aktivizovat naše obchodní ekonomické diplomaty, aby v tom pomáhali. Jinak v této chvíli je to ve fázi monitoringu. Pokud by platilo to dnešní rozhodnutí Donalda Trumpa, tak to jsme odhadovali už v lednové makropredikci, tam by dopad na HDP byl vlastně zanedbatelný 0,1 procentního bodu. Pokud by celoročně platilo to, co platilo ještě včera, to znamená, ta plošná dvacetiprocentní přihláška, plus ta cla na auta, tak by ten celoroční dopad mohl být 0,6 až 0,7. Ale od začátku říkáme, že je to orientační číslo, protože nemáte dostatek čísel, nemá je nikdo. Není to tak, že nějaká instituce ta čísla má a je schopná dát přesnější odhad. Co je podstatné. Nemá to vliv na inflaci. Dneska jsme se shodli s viceguvernérem České národní banky na jednání vlády, že v roce 2025 jsou ta opatření, která platila ještě před dvěma hodinami, vlastně inflačně neutrální a v roce 2026 jsou spíše protiinflační.“

Celý pořad naleznete ZDE

Vyplnit žádost

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.