Žádost o poskytnutí informací podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím
Dotaz:
-
Co lze pokládat za "rozpočtová opatření, která nemění závazné ukazatele původně schváleného rozpočtu", které může provádět starosta obce (rada obce) bez schválení zastupitelstva obce?
-
Co znamená přesouvání finančních prostředků "v rámci paragrafu"? Je tento postup případem rozpočtového opatření, která nemění závazné ukazatele původně schváleného rozpočtu?
-
Pokud existuje metodika obsahující odpovědi na mé otázky, kde bych ji našla? (Na stránkách Ministerstva financí ČR se mi ji najít nepodařilo.)
Odpověď:
K problematice rozpočtových opatření a jejich schvalování orgány obce vydalo Ministerstvo vnitra ve spolupráci s Ministerstvem financí stanovisko č. 4/2011, které zasíláme v příloze.
Všechny změny v rozpočtu se provádějí tzv. rozpočtovým opatřením. Tak se nazývá činnost orgánu oprávněného k uskutečnění změny, při které se zjistí dopad změny na rozpočet a promítne se do čísel jeho funkčního členění až na paragrafy a jeho druhového členění až do položek rozpočtové skladby. Všechny tyto změny se podle jejich postupného časového provedení musí sledovat ve zvláštní pro ten účel založené operativní evidenci. V ní se uvádí podle orgánů, které změny uskutečnily, jejich časová platnost a změny hodnot rozpočtu dosud platného a hodnot nově přijatých v členění podle podrobné rozpočtové skladby.
Může jít o vzájemně kompenzovatelné změny
-
uvnitř celkových příjmů, kdy některá příjmová položka vzroste o stejnou částku, o kterou se jiná příjmová položka snížila,
-
nebo uvnitř celkových výdajů, kdy se obdobně navzájem o stejnou částku ovlivnily rozpočtované výdaje (např. položka na dodavatelskou údržbu služebního auta se nahradila položkou nákup náhradních dílů a dalšími výdaji, jestliže se daná oprava uskutečnila ve vlastní režii).
Častěji však dochází k tomu, že se změny nedají zcela kompenzovat, že při nich dochází ke změně celkových příjmů nebo výdajů. Proto při přírůstku příjmů se zpravidla o ně zvýší výdajový rozpočet a naopak se musí při jejich poklesu snížit objem rozpočtových výdajů. Protože se přitom schválené saldo příjmů a výdajů rozpočtovým opatřením mění, dochází ke změně v objemu schváleného rozpočtu. To je významné zvlášť tehdy, má-li dojít k vázání rozpočtovaných výdajů v důsledku snížení příjmů, aby nevznikl schodkový rozpočet.
Pokud jde o přesouvání finančních prostředků „v rámci paragrafu“ , jedná se zřejmě o případ, kdy zastupitelstvo obce schválí závazný ukazatel, kdy je stanoven objem finančních prostředků na konkrétním paragrafu rozpočtové skladby bez konkrétních objemů na položkách. V takovém případě může rada obce provádět změny na položkách bez toho, aby došlo ke změně celkového objemu rozpočtu schváleného zastupitelstvem na paragrafu. Přitom se nejedná o změnu rozpočtu a neprovádí se rozpočtové opatření.