CZ EN

TAIEX

TAIEX (Technical Assistance Information EXchange unit)

TAIEX je nástrojem pomoci a spolupráce Generálního ředitelství pro politiku sousedství a jednání o rozšíření (Directorate General for European Neighbourhood Policy and Enlargement Negotiations - DG NEAR), a představuje krátkodobou, nefinanční, technickou pomoc poskytovanou experty z členských států příjemcům v těchto zemích:

  • Turecko, Republika Severní Makedonie, Černá Hora, Srbsko, Albánie, Bosna a Hercegovina a Kosovo,
  • Turecko-kyperské komunita na severu Kypru,
  • Alžír, Arménie, Ázerbájdžán, Egypt, Gruzie, Izrael, Jordánsko, Libanon, Libye, Moldávie, Maroko, Palestina, Sýrie, Tunis, Ukrajina,
  • země spadající do pomoci poskytované v rámci Nástroje pro partnerství (Partnership Instrument - PI)
  • všech zemí v rámci spolupráce Generálního ředitelství pro regionální a městskou politiku (Directorate General for Regional and Urban Policy – DG REGIO), Generálního ředitelství pro životní prostředí (Directorate General for Environment – DG ENVI) a Generálního ředitelství pro podporu strukturálních reforem (Directorate General for Structural Reform Support – DG REFORM)
  • partnerských zemí a území zahrnutých do spolupráce s Generálním ředitelstvím pro mezinárodní partnerství (Directorate General for International Partnerships – DG INTPA).

Co je TAIEX? – Podívejte se na video.

TAIEX podporuje instituce veřejné správy při aproximaci, aplikaci a prosazování evropské legislativy, ale také při sdílení a přenosu osvědčených postupů („EU best practices“). Příjemci tedy mohou být orgány státní a veřejné správy např. ministerstva, soudní a právo vymáhající instituce, parlamentní a vládní úřady, zástupci sociálních partnerů, obchodní unie, zaměstnanecké asociace apod. 

Pro případné konzultace, které země a instituce jsou oprávněny žádat o asistenci TAIEX, prosím využijte kontakt níže.

Asistence TAIEX je realizována prostřednictvím: (1) workshopů, (2) misí expertů, (3) studijních návštěv a administrativních kontrol návrhů legislativy („desk reviews“). Spolupráce je flexibilní, založená na potřebách příjemců a šitá na míru aktuální situaci příjemce. Je to spolupráce expertů a jako taková probíhá na expertní úrovni. Příjemce může indikovat, jakou zemi preferuje coby školitele.

ČR je pouze v pozici poskytovatele pomoci formou TAIEX. Zapojení ČR je chápáno jako jedna z cest poskytování podpory přijímajícím zemím a tedy jako doplňující aktivita rozvojové politiky a transformační spolupráce. Účast českých expertů je vždy plně hrazena Evropskou komisí. V případě návštěvy příjemců v ČR poskytne Evropská komise hostitelské instituci finanční kompenzaci.

Experti se zájmem o zapojení do iniciativ TAIEX se mohou registrovat v DATABÁZI expertů. Registrace je zcela nezávazná a rádi Vám k ní poskytneme konzultace. Databáze je určena výhradně pro pracovníky veřejné/státní správy. Registraci v databázi doporučujeme a doufáme ve vyšší zapojení expertů z ČR do aktivit TAIEX v roce 2024.

Dosah TAIEXu je na vzestupu. Roste počet možných příjemců, počet podpořených aktivit i témat, která jsou zprostředkovávána. V roce 2023 oslavil nástroj TAIEX 25 let existence. Na videa a informace zpracované k tomuto výročí se podívejte zde.

Vaše dotazy ke spolupráci s TAIEX rádi zodpovíme.

Národní kontaktní místo pro Twinning a TAIEX
Ministerstvo financí ČR
Centrum pro zahraniční pomoc - realizace, monitorování a hodnocení 
Ing. Blanka Váchová
E-mail: blanka.vachova@mfcr.cz 
Tel.: +420 257 044 578 

logo TAIEX

Vyplnit žádost

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.