Rada ECOFIN projednávala hospodářskou pomoc Ukrajině
V otázce hospodářské pomoci Ukrajině obdrželi evropští ministři financí nejnovější informace ohledně projednávání předloženého legislativního balíčku, který by měl umožnit poskytnutí půjček od EU a dalších partnerů skupiny zemí G7 Ukrajině až do výše 45 mld. EUR, resp. do výše 50 mld. USD.
ČR podporuje rychlé projednání balíčku ve stávajícím znění tak, aby byl maximálně urychlen proces projednání v Radě EU a v Evropském parlamentu. Cílem je přijmout ucelenou legislativu, o které by mohl Evropský parlament hlasovat na plenární schůzi 22. října, poté by proběhla písemná procedura v Radě EU.
Balíček právních aktů k půjčce pro Ukrajinu předložila Evropská komise 20. září. Stěžejním legislativním návrhem je Nařízení, kterým se zřizuje mechanismus spolupráce na ukrajinské půjčce. Mechanismus bude sloužit k přesměrování výnosů ze zmrazených aktiv Ruské federace na splácení jistin i úroků půjčky od EU a partnerů z G7. Půjčky tak nebudou představovat pro Ukrajinu dodatečnou dluhovou zátěž.
Pro rok 2024 jsou finanční potřeby Ukrajiny (ve výši 42,7 mld. USD) pokryty díky podpoře Mezinárodního měnového fondu, Evropské unie, USA a dalších dárců. Rámec půjček pro příští rok vychází z červnové dohody lídrů G7.
Ministři financí EU se na říjnovém zasedání seznámili s informací maďarského předsednictví o pokroku při projednávání vybraných legislativních návrhů a o aktuálním stavu implementace již schválené unijní legislativy v oblasti finančních služeb. Do konce roku se předpokládá dokončení překladů do národních jazyků a uveřejnění v Úředním věstníku EU u těchto návrhů: Revize směrnice Solventnost II o přístupu k pojišťovací a zajišťovací činnosti a jejím výkonu, IRRD - návrh směrnice upravující rámec pro ozdravné postupy a řešení krize u pojišťoven
a zajišťoven a u Listing Act balíčku - změna směrnice MiFID II a změna nařízení o prospektu MAR a nařízení o zneužití trhu MiFIR.