Novinky

V médiích

Ministerstvo financí a jeho lidé v médiích. Reakce ministerstva na nepřesnosti.

ilustrace
Kdo
Typ
téma
Období

Celkem 528 stránek pro témata Nepřesnosti

Ilustrační obrázek - Odložení „ekotendru

Vydáno

Odložení „ekotendru"

MfD, autor: Jitka Vlková, rubruika Ekonomika, 21.10.2009. …Lidovci zase budou bojovat za kompenzaci matkám, kterým se má příští rok o pětinu snížit mateřská. Jde o 1,4 miliardy korun, další tři miliardy chce strana najít na vyšší dotace pro sociální služby. „Mohlo by se to zaplatit z peněz na likvidaci starých ekologických zátěží. Navrhneme, aby tato takzvaná megazakázka byla odložena,“ plánuje ekonomický expert KDU-ČSL Pavel Horák. Ohledně nesnižování mateřské strana přijde s novelou zákona o Janotově balíčku.

Vydáno

Veřejné finance - česká noční můra

Metro, 15.10.2009, rubrika Finance, strana 13, autor (čtk): BRUSEL Česko má jedny z nejhorších veřejných financí v EU. Evropská komise jej včera přeřadila do skupiny nejvíce rizikových zemí. Skupiny jsou celkem tři, přičemž ČR se dosud nacházela v prostřední z nich. Vyšší rozpočtové deficity a hospodářská krize však Česko srazily až do poslední skupiny zemí, jejichž veřejné finance jsou jen stěží dlouhodobě udržitelné bez citelné reformy. Uvedl to včera ministr financí Eduard Janota. 

Vydáno

Ministerstvo financí nepovolilo on-line ruletu

Zuzana Luňáková, Sázení na síti zlákalo další tři firmy, Hospodářské noviny, 8.9.2009, str. 21: Ministerstvo financí udělilo tři nové licence. I na on-line ruletu… Ruleta na síti  - Na internetu by však již brzy kromě sportovních kurzových sázek mohly být i hazardní hry jako poker či ruleta. Tu totiž nabízejí v „běžném“ podnikání noví držitelé licencí pro internet, společnosti El Rancho či Rio Games.

Vydáno

Dohoda s Iránem nevázne na Ministerstvu financí

Žižka Jan, Český vývoz do Íránu raketově roste, E15, str. 1 a 9, 31.7.2009. „Celkový obchodní obrat se sedmdesátimilionovým Íránem je pořád relativně malý – podle Jukla za prvních pět měsíců činil export zhruba miliardu korun. S největšími obchodními partnery má Česko výměnu o dva řády větší. Řada firem nyní vidí překážky spíše na české straně a stěžuje si na nedostatečnou podporu exportu ze strany české vlády. Česká republika dosud s Íránem neuzavřela dohodu o zamezení dvojího zdanění a zádrhel je údajně na pražském ministerstvu financí.“ 

Vydáno

S transpozicí směrnice o DPH vláda nezaváhala

Havligerová Jana, Vláda zaváhala, a firmy na to doplatí, E15, 31. 7. 2009, s. 4

1) Zatímco podle nynějšího režimu je u služeb poskytovaných přes hranice států místem plnění DPH sídlo poskytovatele, napříště to bude místo příjemce služby. „Prakticky to znamená, že firmy budou muset úplně přestavět své účetní software,“ vysvětluje Martin Diviš z PricewaterhouseCoopers. A to u velkých firem může trvat až půl roku.

2) Firmy ovšem s tímto manévrem vyčkávají, a to kvůli liknavosti vlády. Kabinet totiž novelu zákona o dani z přidané hodnoty poslal dolní komoře parlamentu teprve na začátku července, a tak není vůbec jisté, kdy a jaká Poslanecká sněmovna novelu projedná. Teoreticky se může stát i to, že nebude do konce roku vůbec schválena. Přitom se jedná o povinné převedení evropské směrnice do českého práva, což je fakt známý od loňského listopadu.

3) Změn bude ovšem více. Nově se například zavádí povinnost vykazovat služby poskytnuté do jiných členských států v souhrnném hlášení. A to bude muset být podáno v elektronické podobě opatřené zaručeným elektronickým podpisem. Takže třeba zahraniční společnosti neregistrované v České republice by si měly co nejdříve opatřit zaručený elektronický podpis, který musí být v souladu s evropskou legislativou pro elektronické podpisy.

Vydáno

Povodně z pohledu právních předpisů v oblasti účetnictví

Urban Jiří, Kde jsou účty? Voda je vzala, Ekonom, 23. 7. 2009, s. 50

„Když se záznamy po střetu s divokou vodu ztratí, zničí nebo poškodí tak, že dojde ke změně jejich obsahu, je třeba provést „opatření k obnovení průkaznosti účetnictví“, tedy jeho zpětnou rekonstrukci. V případě, kdy je zcela vytopena část budovy, kde byl umístěn účetní archiv, může být naplnění litery zákona zcela nemožné. Když nemáte doklady zálohovány a dojde k jejich zničení, ocitáte se v pozici podnikatele, který nevede účetnictví. A může vám být finančním úřadem uložena pokuta až do výše šesti procent hodnoty vašich aktiv“. 

Vydáno

Internetové sázení

Perknerová Kateřina, Dát dům charitě, copak jsem padlý na hlavu? (rozhovor s Cyrilem Svobodou), Deník (různé regionální mutace), 20. 7. 2009:
*Otázka: Pod vaším vedením se lidovci začali velmi ostře vyjadřovat k různým tématům. Rozhodli jste se například tvrdě zakročit proti hazardu, hlavně internetovému sázení, čímž se dost lišíte od vašeho odrodilce Miroslava Kalouska. Jak vážně to myslíte?
**Cyril Svoboda: Lišíme se velmi a myslíme to vážně. Podle pravidel EU a našeho práva je internetové sázení služba, a když se povolí, tak se může povolit všem, nebo nikomu. Exministr financí Kalousek to povolil jen několika vybraným společnostem. Jsem si jistý, že ti neúspěšní podají žalobu, vyhrají a stát zaplatí náhradu škody.
*Otázka: Miroslav Kalousek ale vždy tvrdil, že není jiné cesty než povolit, neboť EU nedovoluje rozlišovat na zahraniční a domácí poskytovatele. A ti cizí u nás už léta sázky přes internet nabízejí.
**Cyril Svoboda: To je lež jako věž. Judikatura Evropského soudního dvora říká, že je čistě vnitřní věcí každé země, zda zakáže či nikoli. Dá se tedy zakázat všem. Stejně jako šíření dětské pornografie.

Vydáno

Povolování interaktivních videoterminálů

Leschtina Jiří, Modlitbami proti hazardu, Hospodářské noviny, Názory, 8.7.2009, s.8. Ministerstvo se brání, že když nějaká společnost splní podmínky loterijního zákona, musí terminály povolit. To ovšem není vůbec jisté. V zákoně stojí, že povolení může být vydáno jen tehdy, když nedojde k porušení právních předpisů a narušení veřejného pořádku. Ale právním předpisem je i městská vyhláška, zakazující herny právě v zájmu veřejného pořádku!  

Vydáno

Progresivní zdanění

Holuša Jiří, Obnoví progresivní zdanění, E15, 18. 6. 2009, s. 2. Sociální demokracie chce po případném úspěchu v podzimních volbách do sněmovny zavést osmatřicetiprocentní daň z příjmu pro hrubé příjmy nad 1,2 milionu korun ročně. Oznámil to místopředseda ČSSD a stínový ministr financí Bohuslav Sobotka s tím, že strana chce obnovit progresivní zdanění příjmů. Nyní je daň z příjmu pro všechny 15 procent ze superhrubé mzdy, což odpovídá 23 procentům reálného zdanění.