Novinky

V médiích

Ministerstvo financí a jeho lidé v médiích. Reakce ministerstva na nepřesnosti.

ilustrace
Kdo
Typ
téma
Období

Celkem 528 stránek pro témata Nepřesnosti

Ilustrační obrázek - Ekologická daňová reforma

Vydáno

Ekologická daňová reforma

Charvát Hugo, Stejskal Jan;  (Ne)splněné vládní sliby, EkoList, 8. 6. 2009, s. 4: O ekologické daňové reformě se mluvilo jako o hlavním ekonomickém nástroji, který pomůže snížit výrobu energií ze „špinavých“ zdrojů a naopak podpoří výrobu i spotřebu „čistých“ zdrojů. Na oplátku se měla snížit cena práce tak, aby byla zachována neutralita reformy. Vláda počítala s tím, že peníze vybrané ze zdanění uhlí, elektřiny a zemního plynu budou využity ke snížení povinných plateb sociálního pojištění zaměstnavatelů. V první polovině roku 2008 měla vláda odhadnout roční výnosy a o jejich výši snížit odvody, a to s účinností od 1. ledna 2009. Všechno ale dopadlo jinak. Jak letos Ekolistu řekl Karel Korba z ministerstva financí, na nových daních se vybralo méně, než se čekalo, celkem zhruba 2,5 miliardy korun, zatímco podle původních předpokladů mělo jít o částku přesahující 4 miliardy. Podle Korby tak ministerstvo práce a sociálních věcí od změny zákona o sociálním pojištění upustilo - mimo jiné právě kvůli zanedbatelné výši inkasa nových daní.

Ilustrační obrázek - Výnos daně z nemovitosti

Vydáno

Výnos daně z nemovitosti

HN, 4.6., str.16, Miroslava Jirsová. „Na základě dostupných čísel odhadujeme oproti očekávání z loňského dubna jen na daních za letošní rok výpadek 120 miliard korun. Deficit ve státním rozpočtu ve výši 150 miliard je tedy naprosto reálný,“ řekl HN ministr Janota. Za prvních pět měsíců roku se vybralo o 20 miliard korun méně než vloni, což je pokles o deset procent. V dalším období ale může dojít k ještě většímu výpadku.…Jedinou oblastí, která se možná na rozpočtu podepíše kladně, je daň z nemovitosti. Obce totiž většinou stanovily vyšší sazby daně. 

Vydáno

Příspěvky politickým stranám

Marie Valášková, Extremisté sahají po penězích státu, Hospodářské noviny, 2.6.2009, str. 3: Ve volbách do Evropského parlamentu, kam kandidují, totiž stačí získat jedno procento hlasů a strana dostane 30 korun za každý získaný hlas. V posledních volbách takto získala třeba strana Pravý blok 825 tisíc korun. V parlamentních volbách je k tomu nutné získat nejméně tři procenta. 

Vydáno

Ivan Fuksa: Cenu za ČSA neodhadujeme

E15, 22, května 2009, ČSA se cení na osm miliard korun, Igor Záruba: Náměstek ministra financí Ivan Fuksa, který má na starosti hospodaření s majetkem státu, se nicméně drží více při zemi. „Očekávám cenu v rozmezí od dvou do pěti miliard,“ uvedl na dotaz E15.

Vydáno

Sazba daně z příjmů fyzických osob

MFDnes, 13.5., str.1, Josef Kopecký, Nové volební trumfy ČSSD: Strana (ČSSD) chce zrušit zásadu, že všichni zaměstnanci odvádějí státu na daních stejně velké procento ze své mzdy. Chce se vrátit k několika daňovým pásmům. 

Vydáno

Spory o závazky FNM

HN, 12.5., str.4, Marek Pokorný - Stát odmítá zaplatit za dluhy, za které se zaručil. Stát platí zbytečně miliony korun. A to jen proto, že se nyní brání splnit to, co počátkem devadesátých let slíbil. Prostřednictvím dnes již neexistujícího Fondu národního majetku se totiž stát zaručil za všechny závazky bývalých státních podniků, které byly zprivatizovány do srpna 1993. Řada z nich přitom zkrachovala, aniž dluhy splatila. Když má ale nyní stát jako ručitel platit, tak se tomu snaží vyhnout. A na soudu více než patnáct let poté leží stovka sobě navzájem velmi podobných žalob. Výsledek je jediný: stát kromě prohrané sumy musí zaplatit i úroky - a ty za uvedenou dobu dvojnásobně přesáhly původní dlužnou částku… Argument vlády je ten, že se stát zavázal pouze za základní dluh, ale ne za úroky. Jenže v předchozích případech Vrchní a posléze i Nejvyšší soud řekly, že Turkovič má nárok na zaplacení celé sumy. 

Vydáno

Zajištění eurobondů

11.5., Euro, str.15, Nezajištěná emise ohrozila korunu i rozpočet, Petra Pelantová. …Jde o závazek, že devizové příjmy státního rozpočtu je třeba vždy zajišťovat. Dohodu nyní ministerstvo porušilo. Zdroj týdeníku EURO potvrdil, že dnes už bývalý ministr financí Miroslav Kalousek minulý týden ve vládě přiznal, že emise opravdu nebyla plně zajištěná. Přesto přišlo z ministerstva financí následující vyjádření: „Mohu sdělit, že transakce byla plně zajištěna,“ vzkázal Jakub Haas z tiskového oddělení. Důvodem hazardního chování je podle informací týdeníku EURO to, že zajištění je příliš nákladné a ministerstvo chtělo ušetřit. Eurobondy obvykle MF zajišťuje na trhu pomocí finančních derivátů, takzvaných swapů.

Vydáno

Dvojí zdanění

MF Dnes, 24.4., Pracujete v cizině? Doplatíte daně: Eva Navrkalová z Českých Velenic jezdí několik let za prací do Rakouska, kde také platí daně. Teď však zjistila, že musí nově zaplatit daně i v Česku… Čeští politici chtěli dvojí zdanění zavést i s Německem, u západního souseda ale narazili. „Ke změně nedošlo, protože vůle ze strany Německa je minimální,“ vysvětluje Haas.