Novinky

V médiích

Ministerstvo financí a jeho lidé v médiích. Reakce ministerstva na nepřesnosti.

ilustrace
Kdo
Typ
téma
Období

Celkem 528 stránek pro témata Nepřesnosti

Ilustrační obrázek - Privatizace letiště

Vydáno

Privatizace letiště

Různá média - leden 2009 na téma: Ministerstvo financí odložilo privatizaci Letiště Praha, a.s.

Ilustrační obrázek - Finanční krize

Vydáno

Finanční krize

Deník 4. 2., Deník Ivana Hofmana: Zdá se, že už vláda upouští od pštrosí strategie, kdy šlo o to, nešířit mezi obyvatelstvem paniku. Od pokusu s „ostrovem stability“ se přechází k fázi, kdy se potřeba řešení připustí a dojde na diskusi, co by se tak hodilo udělat. Pro velký zájem se debata protáhne na několik týdnů a vyústí v opatření, která budou stát spoustu peněz. Premiér už například zmiňuje 40 miliard na profinancování a stimulaci bank, kterým míní garantovat úvěry pro exportéry. Ve snaze zachovat pracovní místa bude vládní pomoc směřovat k zaměstnavatelům. Třeba na dotaci sociálního pojištění chce stát vyčlenit osmnáct miliard…Už nyní je ale aktuální promýšlet skutečný krizový scénář, plán C. Ten už by měl hledat odpověď nikoli na to, jak zachránit poskytovatele práce, ale jak nakrmit hladovějící…

Vydáno

Daňové příjmy krajů a obcí

Aktualne.cz, 4.2.: Kraje a obce zchudnou až o 17 miliard. Stát šetří…Ministerstvo snížilo odhad příjmů, které mezi samosprávy přerozdělí. Důvodem je skutečnost, že kvůli útlumu hospodářství vybere méně peněz na daních.

Vydáno

Hlasová indispozice ministra

LN, 29.1.: Jediné, co se dá z její činnosti (vlády) vydedukovat, je, že hroutící se ministr financí Miroslav Kalousek na tiskovce NERVu (Národní ekonomická rada vlády, pozn. red.) hroutícím hlasem oznamuje, že se hroutí veřejné finance a že v zásadě nemá představu, co s tím,“ prohlásil šéf kampaně (Jaroslav Tvrdík).

Vydáno

Situace ve sklářském průmyslu

Ekonom, 29. 1.: Přes původně odmítavý postoj se uvolil ministr financí Miroslav Kalousek, že sklárnám ze skupiny Bohemia Crystalex Trading pomůže, pokud přijdou s dobrým plánem restrukturalizace.»Jsme ochotni pomoci při provozním financování za předpokladu, že vlastníci, věřitelské banky a insolvenční správce budou ochotni neprodleně přistoupit k restrukturalizaci a prodeji majetku. Bez splnění této podmínky je i pouhá pomoc při zajištění provozního financování vyloučena, neboť by jen prodlužovala restrukturalizační agonii,« napsal Kalousek v tiskovém prohlášení.

Vydáno

Vyjádření ministra financí Miroslava Kalouska k dnešním výrokům ČSSD

ČSSD volí komunikaci, ze které je mi smutno. Pravděpodobně si bere příklad z přísloví: „Lepší drzé čelo, než poplužní dvůr.“ Nemám čas na ideologické přestřelky a argumentuji pouze čísly: V posledním roce vlády ČSSD (2006), tedy v roce rekordního hospodářského růstu (6,8%), byl skutečný deficit téměř 100 mld. Kč (97,6 mld. Kč). Ani nejpesimističtější návrh rozpočtu vlády Mirka Topolánka nepočítá s tak vysokým deficitem, a to ani v době globální krize. Kde bere ČSSD odvahu dezinterpretovat skutečná čísla? 

Ing. Miroslav Kalousek,
ministr financí ČR

Vydáno

Operace s rezervními fondy

MF Dnes, 26.1.: Podle posledních dostupných údajů měli takto ministři nasysleno (v tzv. rezervních fondech) ke konci roku na 90 miliard korun. Z toho zhruba šedesát miliard je určeno na nejrůznější projekty Evropské unie, které úřady nestihly z nejrůznějších důvodů vyčerpat. Ty by neměly být ani letos teoreticky utraceny na nic jiného. Zhruba třicet miliard by mělo být „volných“. Zřejmě o ty bude chtít Kalousek hrozící vysoký schodek snížit. Pokud se mu to povede, tak se Česko vejde ještě do limitů Evropské unie stanovených jako maximální schodek v rozsahu tří procent hrubého domácího produktu. To odpovídá o něco více než sto miliardám, ale ty zahrnují kromě hospodaření vlády i fondy dopravy, bydlení či zdravotních pojišťoven a obcí.