CZ EN

Projekt technické podpory Evropské komise „Sustainable Finance Policy Options“

V únoru 2021 byl prostřednictvím Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/240 zřízen Nástroj pro technickou podporu (Technical Support Instrument/TSI) pro programové období 2021 – 2027. TSI je přímo řízený program Evropské komise, který poskytuje podporu „šitou na míru“ potřebám příslušného členského státu v oblasti strukturálních reforem, a to od přípravy reforem až po jejich realizaci. Cílem TSI je přispět k institucionálním, správním a strukturálním reformám v členských státech prostřednictvím podpory vnitrostátních orgánů. Konkrétně jde o podporu při navrhování, formulaci a provádění reforem, při stanovování vhodných postupů nebo zohlednění „best practices“ jiných členských států.1 

V této souvislosti byl na podzim roku 2023 zahájen projekt technické podpory Evropské komise „Sustainable Finance Policy Options“, jehož hlavním nositelem je Ministerstvo financí, které v tomto ohledu spolupracuje s dalšími klíčovými správními úřady a institucemi České republiky. Realizátorem projektu je PricewaterhouseCoopers Česká republika, s.r.o. (dále jen „realizátor projektu“) a projekt by měl být ukončen v první polovině roku 2025.

Projekt „Sustainable Finance Policy Options“ (dále jen „projekt“) má za cíl zmobilizovat český veřejný a soukromý sektor směrem k využívání nástrojů financování udržitelnosti a připravit pro státní správu kvalitní podkladové materiály založené na dobré mezinárodní praxi a zpětné vazbě od relevantních zainteresovaných stran.

Projekt by měl rovněž přispět k lepšímu pochopení tohoto konceptu v podnikatelské sféře a zvýšit schopnost využívat příležitosti, které koncept financování udržitelnosti nabízí. Součástí projektu je také posílení regulačních a dohledových kapacit veřejné správy, aby byla podpořena integrace udržitelných přístupů ve finančním a podnikatelském prostředí. 

Další informace o projektu, jeho výstupech a souvisejících aktivitách naleznete v přiloženém informačním letáku:

Jedním z výstupů, který byl ze strany realizátora projektu doposud předložen je dokument „Good practice report“. Tento dokument poskytuje komplexní přehled aktuálních praktik, výzev a inovací v oblasti financování udržitelnosti v sedmi členských státech EU – Rakousku, Irsku, Itálii, Francii, Litvě, Německu a Nizozemsku. Zdůrazňuje rozmanitost přístupů a metodik přijatých těmito státy a upozorňuje na nedostatek standardizace a s tím spojené výzvy. Dokument je k dispozici ke stažení prostřednictvím následujícího odkazu:

Dalším výstupem projektu je dokument „Diagnostic Report“, který poskytuje komplexní přehled o českém finančním trhu, zaměřený na mobilizaci finančních zdrojů pro investice a produkty v soulad s taxonomii EU, s ohledem na regulační rámec a iniciativy EU v oblasti financování udržitelnosti. Dokument se zaměřuje na identifikaci klíčových slabých míst a rizik, která je třeba řešit pro posílení kapacit českého finančního trhu a efektivnější mobilizaci finančních zdrojů. Slouží zároveň jako výchozí bod pro tvorbu možností politik v následující fázi projektu. Dokument je spolu s přílohami k dispozici ke stažení prostřednictvím následujících odkazů:


1 Nástroj pro technickou podporu 

Dokumenty ke stažení

Vyplnit žádost

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.