CZ EN

Evidence tržeb plní očekávání: Finanční správa registruje 100% zvýšení tržeb

Elektronická evidence tržeb funguje plynule a bez problémů. Do systému se od spuštění zapojilo již 43 tis. poplatníků, kteří odeslali celkem 119 mil. účtenek. Průměrná doba odezvy, která je měřena i nezávislými třetími stranami, se pohybuje pod setinou sekundy.

Data Finanční správy ukazují, že elektronická evidence tržeb plní očekávání. „Od jejího náběhu došlo ke stoprocentnímu nárůstu tržeb, tedy na dvojnásobek oproti loňskému roku, a stoprocentnímu nárůstu registrací k DPH z důvodu překročení limitu obratu. To jednoznačně vyvrací argument našich kritiků, že je EET pro podnikatele likvidační a potvrzuje, že se jedná o zásadní krok k narovnání podnikatelského prostředí,“ řekl ministr financí Andrej Babiš.

Cílené kontroly Finanční a Celní správy v terénu zejména formou kontrolních nákupů, kterým předcházela intenzivní analytická činnost, probíhají již naplno. „U kontrolovaných subjektů se vyskytovaly všechny druhy porušení zákona o evidenci tržeb - od těch závažných, jako je nevystavení účtenky a nezaslání údajů o evidované tržbě Finanční správě, po ty méně závažné, jako jsou špatně uvedená data na účtence nebo neumístění informačního oznámení,“ hodnotí kontroly generální ředitel Finanční správy Martin Janeček. Doposud proběhlo 1842 kontrol, v rámci kterých bylo zjištěno 162 porušení povinností. „Dosavadní šetření v terénu však celkově prokázala, že drtivá většina podnikatelů se na evidenci tržeb připravila,“ doplnil Martin Janeček.

Od 1. března 2017 se do evidence tržeb zapojí podnikatelé z velko- a maloobchodu, kteří si nejprve musí zažádat o autentizační údaje. „K 16. lednu si autentizační údaje vyzvedlo pouze 20 tis. z cca 250 tis. podnikatelů, kterým vzniká povinnost evidovat ve druhé fázi. To je skutečně alarmující číslo, proto znovu apeluji na všechny podnikatele, aby přípravu neodkládali na poslední chvíli,“ zdůraznila náměstkyně ministra financí pro daně a cla Alena Schillerová. Autentizační údaje lze získat dvěma způsoby, a to buď elektronicky prostřednictvím Daňového portálu s využitím přihlašovacích údajů do datové schránky, nebo osobně na kterémkoliv územním pracovišti finančního úřadu.

Aby byli podnikatelé maximálně informovaní, pořádá Ministerstvo financí celou řadu konferencí napříč republikou. Po Praze a Olomouci se akce 30. ledna vrátí do Prahy, kde v rámci Retail Summitu proběhne ve spolupráci se Svazem obchodu a cestovního ruchu ČR celodenní konference a mini veletrh pokladních řešení „Evidence tržeb v praxi“. Další, a vůbec největší akce před spuštěním druhé fáze, je naplánována na 15. února v Ostravě. „Informovanost podnikatelů je pro nás klíčová, proto jim nabízíme maximální informační servis nejen formou konferencí a menších seminářů, ale také prostřednictvím informační kampaně v médiích, specializovaného webu www.etrzby.cz, infolinky a kontaktního formuláře. Od srpna 2016 jsme zodpověděli již 37 tis. metodických i technických dotazů,“ doplnila Alena Schillerová.

Elektronickou evidenci tržeb by od července 2017 měla podpořit účtenková loterie. „Jedná se o osvědčenou formu motivace zákazníků, aby si brali účtenky. Prosincový průzkum STEM nám potvrdil, že slosovatelnost účtenky a možnost výhry by motivovala 60 % lidí,“ uvedl ministr financí. Ministerstvo financí v souvislosti se zajištěním komplexního chodu účtenkové loterie vypsalo na konci listopadu 2016 veřejnou zakázku v otevřeném nadlimitním zadávacím řízení. V úterý 10. ledna byl konečný termín pro podávání nabídek. Ministerstvo financí nyní celou veřejnou zakázku vyhodnocuje v souladu se zákonem o veřejných zakázkách.

Dokumenty ke stažení

Související informace:

Dokumenty ke stažení

Vyplnit žádost

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.