Novinky

V médiích

Ministerstvo financí a jeho lidé v médiích. Reakce ministerstva na nepřesnosti.

ilustrace
Kdo
Typ
téma
Období

Celkem 528 stránek pro témata Nepřesnosti

Ilustrační obrázek - Odvody podnikatelů

Vydáno

Odvody podnikatelů

  • "Stát chce zvýšit odvody podnikatelům"
    E15 | 23.12.2009 | rubrika: Události | strana: 4 | autor: Robert Zelenka
  • Reakce MF
Ilustrační obrázek - Dluhopisy obyvatelstvu

Vydáno

Dluhopisy obyvatelstvu

Reakce MF na tiskovou zprávu Burzy cenných papírů Praha z 20. 12. 2009, o které informovala některá média.

Vydáno

Ekologické škody – jednotlivé případy

Miliarda korun na špínu bez soutěže - Datum: 15.12.2009, Autor: Hany Farghali, Jan Sůra, Zdroj: Mladá fronta DNES, Rubrika: Ekonomika, Strana: 01. Ministerstvo financí dává část zakázek bez soutěže, prý kvůli inspekci životního prostředí. Ta to odmítá. .... 

Vydáno

Daň z nemovitostí

Na vlastníky domů a bytů čeká vyšší daň z nemovitosti. Ústecký deník | 2.12.2009 | rubrika: Ekonomika | strana: 6 | autor: Zdeněk Koza. Severní Čechy - Máte nemovitost, tedy dům nebo byt, pak se připravte, že státu a městům odvedete v příštím roce více na daních. Od 1. ledna se totiž plošně zvýší daň z nemovitostí, která se někde zvedne i na čtyřnásobek roku 2008. 

Vydáno

Zadlužení krajů

Jan Vaca, MfD, 27.11.2009, str. 3. Před rokem začali všem krajům kromě Prahy vládnout sociálnědemokratičtí hejtmani. Slibovali revoluci ve zdravotnictví, dopravě či školství. Po roce je vidět zatím jediný měřitelný výsledek - loni kraje dlužily 3,1 miliardy, letos v říjnu 17,7 miliardy. 

Vydáno

Ministerstvo financí občany nežádá o finanční příspěvky

  • Pomozte snížit státní dluh. 18.11.2009, Jiří Štický s přispěním Jana Sůry, Mladá fronta DNES:
    Praha - Blíží se Vánoce, nezapomeňte na svůj stát. Přispějte na snížení státního dluhu! Číslo účtu rezervního fondu ministerstva financí, na který je možné zasílat finanční dary, je ... Do zprávy pro příjemce napište: dar na snížení státního dluhu ČR. To není vtip. Dar je jen nejméně známou cestou, jak rostoucí státní dluh snížit. Podle Jakuba Haase z tiskového oddělení ministerstva financí mají účet rezervního fondu, na který mohou dary přijímat, i ostatní úřady napojené na státní rozpočet. Neváhejte a posílejte.
  • TV Nova, 18.11.2009, 19:30, Televizní noviny. Lucie BORHYOVÁ, moderátorka:
    Pokud byste chtěli dát státu vánoční dárek, můžete přispět na snížení státního dluhu. Jak zjistila Mladá fronta DNES, ministerstvo financí pro tyto dary zřídilo speciální účet. Zní to jako vtip, ale opak je pravdou. Přispět se může jakoukoliv částkou.

Vydáno

Dluhopisy ve švýcarských francích

Proklatě výhodné dluhopisy. Datum: 9.11.2009 Autor: PETRA PELANTOVÁ Zdroj: Euro Strana: 62. MINISTERSTVO FINANCÍ. Jak zahraniční investoři vydělávají na emisi českých bondů v cizí měně. 

Vydáno

Spotřební daň - pivo

Malé pivovary ničí daň. Datum: 2.11.2009 Autor: (opr, čtk) Zdroj: Zemědělec + další média Rubrika: Publicistika Strana: 05. Český svaz malých nezávislých pivovarů požádal premiéra Jana Fischera, aby zvážil zrušení zvýšení spotřební daně o 50 haléřů z jednoho půllitru piva, se kterým počítá schválený úsporný balíček. Návrh je prý pro malé pivovary likvidační a může úplně zničit tradiční české pivovarnictví. Většina menších pivovarů totiž tvrdí, že nebude moci cenu piva zvýšit, protože mají dlouhodobé smlouvy s obchodními řetězci. Náklady na zvýšení spotřební daně proto ponesou samy a s tím se těžko vyrovnají. „Dovoluji si vás ještě jednou požádat o zvážení a zastavení tohoto opatření, které nebude přínosem, ale ztrátou pro státní rozpočet,“ uvedl prezident Českého svazu malých nezávislých pivovarů Jiří Fusek v dopise adresovaném Fischerovi.
…U hektolitru desetistupňového piva se podle Fuska spotřební daň zvýší ze 240 na 340 korun, tedy o 42 procent. Další zdražování piva přinese plošné zvýšení DPH o jedno procento. Například pivovar, který ročně vyrobí sto tisíc hektolitrů piva, bude muset státu za rok podle propočtů svazu zaplatit o 10 milionů korun více na daních. 

Vydáno

Obce nemají ani na výplaty

Mladá fronta DNES, 6.11.2009, rubrika: Východní Morava, strana: 2, autor: Zdeněk Matyáš. Uherskohradišťsko - Prázdné obecní kasy, zpožděné výplaty zaměstnanců radnic, škrtání investic. Ekonomická krize dolehla také na drtivou většinu obcí. Například v Žitkové na Uherskobrodsku s necelými třemi stovkami obyvatel starostka Eva Hargašová každý den přemýšlí, jak přežít nejbližší měsíce. „Budí mě to ze spánku. Na krku máme čtyřleté splácení úvěru na nový vodovod. Při přípravě projektu nikdo netušil, že přijde krize. Na obci jsme si už škrtli výplatu za říjen a listopad,“ řekla starostka malé obce v Bílých Karpatech s ročním rozpočtem 1,8 milionu korun…. Podle mluvčího ministerstva financí Ondřeje Jakoba počítá návrh rozpočtu na rok 2010 „s navýšením peněz na výkon státní správy v přenesené působnosti o dvě miliardy korun“. Některé obce tak mohou počítat s příjmy až o stovky procent vyššími. 

Vydáno

Akcie Nové huti a arbitráže

Kellner s Tykačem vydělají miliardy, státu zbyl zlomek. Datum: 23.10.2009, Autor: Zuzana Kubátová, Zdroj: Hospodářské noviny, Rubrika: Titulní strana Strana: 01.

Dva nejbohatší Češi, Petr Kellner a Pavel Tykač, jsou blízko velkému obchodu s akciemi ostravských hutí Arcelor Mittal. Firmy obou finančníků mohou na akciích vydělat miliardy – a ukazuje se, že český stát, který se transakcí také účastnil, o výdělek přišel. Zisk pramení z prodeje čtrnácti procent akcií ostravských hutí. O ně se stát nejdřív přel s firmami, za nimiž stál právě Tykač s Kellnerem. V arbitráži padl verdikt, že stát má za akcie dostat 850 milionů, což ministerstvo financí vedené tehdy Miroslavem Kalouskem hodnotilo jako velkou výhru. Nyní se ale dokončuje obchod, kdy akcie doputují až k majoritnímu vlastníkovi hutí Lakšmí Mittalovi. Z dokumentů, jež mají HN k dispozici, vyplývá, že indický magnát za ně dá přes 7 miliard.