Novinky

V médiích

Ministerstvo financí a jeho lidé v médiích. Reakce ministerstva na nepřesnosti.

ilustrace
Kdo
Typ
téma
Období

Celkem 528 stránek pro témata Nepřesnosti

Ilustrační obrázek - K závěrům NKÚ

Vydáno

K závěrům NKÚ

Týden, 2.3.2009, K závěrům NKÚ, Martina Macková. Poslanci se ministerských úředníků vyptávali, proč kontrolorům nepředložili všechny požadované doklady. Především pak k dvousetmilionovým pohledávkám, které má Česko u Číny a Kambodže. „Měli jsme veliký problém získat od úředníků ministerstva dokumenty. U těchto dvou pohledávek se to vůbec nepodařilo,“ uvedla kontrolorka NKÚ Eliška Kadaňová… 

Předvolaný ministerský úředník připustil, že kontrolorům opravdu vše nevydali. „Každopádně při inventuře na konci roku jsme doklady našli. Máme je,“ reagoval vedoucí oddělení Správy finančního majetku státu Vladimír Zahrádka. Jenže pak řekl větu, která členy kontrolního výboru ohromila: „U některých pohledávek velice starého data se nám nepodařilo najít veškeré doklady. Někde jsme nenašli prakticky nic,“ prozradil poslancům… 

Přiznání ministerstva proběhlo zcela bez povšimnutí médií. TÝDEN požádal úřad, aby přesně vypočítal, u kolika pohledávek dokumenty chybějí. „Nemůžeme na to jednoznačně odpovědět,“ přiznal mluvčí resortu Jakub Haas. „V případě některých tuzemských pohledávek z období Československé federativní republiky lze potvrdit, že doklady mohou být považovány za ne zcela dostačující,“ zní diplomatická odpověď ministerstva, které nabídlo jen dvě konkrétní čísla. Bez jakýchkoli dokladů je pohledávka vůči dvěma dlužníkům v hodnotě 2,4 milionu korun. 

Soupis chyb, které kontroloři v ministerských dokumentech objevili, je ovšem ještě delší. „Zjistili jsme, že u poloviny případů návratných výpomocí nepodepsal rozhodnutí ministr, ale pouze vedoucí odboru,“ upřesnil prezident NKÚ František Dohnal. „Jednotlivé dotace nadto nebyly zaznamenávány do centrální evidence dotací, i když to ukládá zákon.“ …

Ilustrační obrázek - Zrušení stropů na zdravotní a sociální pojištění

Vydáno

Zrušení stropů na zdravotní a sociální pojištění

Týden, 5.3.2009, Vláda šampaňského a utopenců, M. Korecký: Ministři financí a práce se dohodli, že se na dva roky zruší stropy na zdravotní a sociální pojištění. Zastropování těchto plateb bylo přitom jedním z nejvíce průlomových a chvályhodných počinů Topolánkovy vlády v rámci reformy veřejných financí. Šlo tu o princip: člověk vysoce nadprůměrným platem nemá platit na pojistném desetitisíce měsíčně, když za to pak dostane stejné nebo víceméně srovnatelné služby a důchody jako jiný s platem průměrným. Časy jsou zlé, stropy padnou, ať bohatí klopí - zavelela teď pravicová vláda.

Vydáno

Místní poplatky

LN, 28.2., O. Malý – „Vláda zdraží popelnice. Kalousek navrhuje zdražit odpad na 1250 korun ročně, Bursíkův návrh je o 250 korun nižší.“ 

Vydáno

Mezinárodní půjčka Lotyšsku 2

Haló noviny, 26.2., V. Věrtelář: „…rozhodnutí Poslanecké sněmovny z minulého týdne o vydání dluhopisů v objemu 200 milionů eur (asi 6 miliard korun) na pomoc krizí postiženému Lotyšsku. Ministr Kalousek v této souvislosti prohlašoval, že ČR tím nezvýší svůj dluh. Jaký zázrak se o to zaslouží? Proč tato individuální pomoc? Proč takovou pomoc neorganizuje EU?“ 

Vydáno

Květy - k situaci ve sklářském průmyslu

Květy, 22.1. : Naděje na to, že se v novoborských sklárnách Crystalex, které oznámily krach, opět rozjede výroba, existuje. Ministerstvo financí totiž změnilo odmítavý postoj a sám Miroslav Kalousek připustil, že si umí představit pomoc pro sklárny, potažmo pro stovky lidí, kteří zůstali bez práce. Podmínka je, aby majitelé sklářské skupiny BCT i Crystalexu předložili realistický plán uvedení konkurenceschopné výroby znovu do chodu.

Vydáno

Mezinárodní půjčka Lotyšsku

Lidové noviny, 20.2.2009, Marek Loužek: Mezinárodní solidarita má své meze. Pomoci může někdo, kdo sám netrpí nouzí. Česká republika však nemá nazbyt. Argument ministra financí Kalouska, že vydáním dluhopisů se v sedmiletém horizontu nijak nezvýší český státní dluh, je lichý. Protože jde o bezúročnou půjčku, Lotyšsko nezaplatí žádné úroky. Český stát přijde ze zapůjčených 5,9 miliard korun o úroky, které například ve výši pět procent ročně za sedm let činí nezanedbatelných 2,4 miliardy korun. 

Vydáno

Rychlejší vracení DPH

Idnes.cz, 17.2.: Vracení DPH je v kompetenci jednotlivých krajských finančních ředitelství. U žádostí podaných elektronickou cestou by to místo 30 dní mohla být jen polovina. Podnikatelé tak uvidí své peníze dříve a budou je moci dále "točit" v ekonomice.

Vydáno

Lepší daně. První úlevu dostali živnostníci od Kalouska

Aktualne.cz, 18.2., Lepší daně. První úlevu dostali živnostníci od Kalouska. „Ministr financí Miroslav Kalousek už zavedl první – a nejdražší – ze záchranných kroků, které pro ekonomickou krizi připravila vláda. Rozhodl, že živnostníci a podnikatelé, kteří mají pět a méně zaměstnanců, nemusí platit zálohu na daň z příjmu už 15. března, kdy měly odejít první platby…Kalouskovo rozhodnutí je nejdražším krokem záchranného balíčku Topolánkovy vlády a letošní rozpočet tak přijde o předpokládaných 22 miliard korun příjmů.“ 

Vydáno

Dotace - hotel Vyhlídka

MF Dnes, 13.2.: Náchodský podnikatel a člen ČSSD Miloslav Mrština bude muset vrátit část dotace, kterou před několika roky dostal na přestavbu svého hotelu Vyhlídka.

V něm dlouho fungoval veřejný dům. Přeměně Vyhlídky do serióznější podoby pomohla finanční injekce 1,3 milionu korun, kterou Mrštinovi posvětil stranický kolega -tehdejší ministr pro místní rozvoj Radko Martínek. Na případ ve čtvrtek upozornila MF DNES.
Včera redakce získala informace, že u této dotace státní úředníci již našli několik pochybení. To znamená, že podnikatel Mrština, který se přátelí s kontroverzním sociálnědemokratickým senátorem Vladimírem Drymlem, bude muset vrátit státu asi půl milionu korun.
Prokázalo se, že Mrština nevyužil peníze tak, jak ve svém projektu sliboval. U hotelu za ně měl postavit bazén s vířivkou, masérské studio nebo minigolf.

Kam šly peníze na postižené? Proč se stát nerozhodl od podnikatele a šéfa náchodské organizace ČSSD vymáhat celých 1,3 milionu, však není jasné. Ministerstvo financí případ odmítlo komentovat. „Mohu uvést jedině to, že dotace byla zkontrolována příslušným finančním úřadem,“ řekl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. 

Vydáno

Odstraňování starých ekologických škod

Hospodářské noviny 11.2.: Kolik desítek miliard nakonec bude daňové poplatníky sanace stát, nechce dnes nikdo odhadnout. Kalouskův první náměstek Ivan Fuksa loni dokonce nejprve prohlásil, že suma může být třeba poloviční, než je maximální státní garance 114 miliard. Skutečné škody jsou prý výrazně nižší. Stejně nedávno hovořil například bývalý ministr životního prostředí František Benda, jenž v devadesátých letech na systém záruk a postupného odstraňování škod přistoupil. Fuksa však vzápětí otočil a prohlásil, že v některých případech jsou škody naopak vyšší, než je garance na jejich odstranění.