Novinky

2014

Konzultace a diskuze Ministerstva financí s odbornou veřejností v roce 2014.

ilustrace

Vydáno

Ministerstvo financí zahájilo veřejnou konzultaci k nové právní úpravě distribuce úvěrů pro spotřebitele

Cílem této konzutace je zahájit veřejnou diskusi k budoucí komplexní právní úpravě poskytování a zprostředkování retailových úvěrů, která by měla vést ke zvýšení nároků kladených na osoby sjednávající tyto produkty a ke zlepšení podmínek pro výkon státního dohledu v tomto segmentu finančního trhu.

Odpovědi na otázky, případně další připomínky a podněty lze prostřednictvím přiloženého formuláře zasílat nejpozději do pátku 19. prosince 2014.

Vydáno

Vyhodnocení námětů pro novelizaci nařízení vlády o investování investičních fondů

Dne 15. července 2014 zveřejnilo Ministerstvo financí výzvu k námětům pro novelizaci nařízení vlády č. 243/2013 Sb., o investování investičních fondů a o technikách k jejich obhospodařování, ve znění pozdějších předpisů. Na výzvu zareagovala pouze Asociace pro kapitálový trh (AKAT), která zaslala několik připomínek. Ministerstvo financí za tyto připomínky děkuje.

Vydáno

Informační materiál k nové právní úpravě oceňování majetku s otázkami ke konzultaci

Záměrem nového zákona bude přizpůsobit právní úpravu v oblasti oceňování majetku právní úpravě v okolních rozvinutých zemích podle situace na volném trhu s využitím doporučených oceňovacích standardů. V souladu tím bude při oceňování majetku zákon nově rozlišovat účel, pro který bude ocenění zpracováváno. Zákon si klade za úkol jednoznačně definovat pojmy různých druhů cen, jejichž zaměňování vede v praxi k nesprávnému ocenění majetku.

Vydáno

Náměty pro novelizaci nařízení vlády o investování investičních fondů (Výzva MF)

Ministerstvo financí zvažuje potřebu novelizace nařízení vlády č. 243/2013 Sb., o investování investičních fondů a o technikách k jejich obhospodařování, ve znění pozdějších předpisů. V této souvislosti vyzýváme účastníky kapitálového trhu a odborou veřejnost k zaslání případných konkrétních návrhů i s odůvodněním navrhované změny, které by mohly být při přípravě případné novely zohledněny.

  • Připomínky je možno zaslat na adresu kapitalovy.trh(zavinac)mfcr.cz do 15. srpna 2014.

Vydáno

Veřejná konzultace č. I/2014 - Kapitálový trh: konzultační materiál na téma - dluhopisy

27.1.2014 - 3.3.2014

Cílem toho konzultačního materiálu je představit vybraná témata k případné úpravě dluhopisového práva. Návrhy vychází z poznatků praxe. Cílem samotných změn je další podpora fungování dluhopisové úpravy, které posílila novela č. 172/2012 Sb. Všechny věcné připomínky a náměty jsou vítány, a to i k úplnosti východisek, faktických a právních omezení. Výsledky veřejné diskuse jsou důležité pro formulaci finální podoby případného novely. Vyjádření je možno zaslat na adresu kapitalovy.trh(zavinac)mfcr.cz do 3. března 2014.

Vydáno

Veřejná konzultace č. II/2014 - Kapitálový trh: konzultační materiál na téma - fondové podnikání

27.1.2014 - 3.3.2014 Cílem toho konzultačního materiálu je představit vybraná témata k případné úpravě oblasti obhospodařování a administrace investičních fondů. Návrhy vychází z poznatků praxe. Lze mít za to, že další zpřesnění normativního textu nebo rozšíření již zavedených institutů v oblasti fondového podnikání může dále podpořit fungování českého kapitálového trhu a posílit atraktivitu českého práva v této oblasti. Všechny věcné připomínky a náměty jsou vítány, a to i k úplnosti východisek, faktických a právních omezení. Výsledky veřejné diskuse jsou důležité pro formulaci finální podoby případného novely. Vyjádření je možno zaslat na adresu kapitalovy.trh(zavinac)mfcr.cz do 3. března 2014.

Vydáno

Veřejná konzultace č. III/2014 - Kapitálový trh: konzultační materiál na téma - vybrané procesní otázky kapitálového trhu

27.1.2014 - 3.3.2014 Cílem toho konzultačního materiálu je představit „procesní“ témata, která v dílčích aspektech mohou představovat nedůvodnou administrativní zátěž pro adresáty. Návrhy vychází z poznatků praxe. Případné korekce normativní úpravy by měly vést k zatraktivnění českého práva kapitálového trhu a k usnadnění některých řízení (zejména těch zahajovaných na žádost) a posílení principu good governance. Všechny věcné připomínky a náměty jsou vítány, a to i k úplnosti východisek, faktických a právních omezení. Výsledky veřejné diskuse jsou důležité pro formulaci finální podoby případného novely. Vyjádření je možno zaslat na adresu kapitalovy.trh(zavinac)mfcr.cz do 3. března 2014.